Koncert uliczny
Małgorzata Węglarz i Geordie Little fot. Jerome Leperlier

Kim jest busker?

Busker to osoba, która zabawia publiczność w miejscu publicznym za datki do kapelusza. Ta krótka definicja nie oddaje jednak powodów, dla których od lat fascynuję się artystami ulicznymi i organizuję wydarzenia z ich udziałem. Stworzyłam stronę busker.pl, aby zaprezentować Wam historie buskerów, podzielić moimi wrażeniami z ich występów oraz wskazówkami i poradami. Dowiecie się, jak udaje im się zamieniać dowolny plac w scenę i jak ludzie reagują na pokazy uliczne.

Stałym punktem moich podróży jest odkrywanie nowych miejsc połączone z doświadczaniem sztuki. Spacerować po ulicy Istiklal w Stambule i dzielnicy Kensington Market w Toronto ze słuchawkami na uszach to jak oglądać film bez ścieżki dźwiękowej. Artyści uliczni na stałe wpisali się w krajobraz wielu miejsc.

Gdy pisałam kiedyś artykuł do hiszpańskojęzycznego magazynu, znalazłam opinię, że słowo „busker” pochodzi od słowa „buscar”, które oznacza „szukać”. Buskerzy szukają sławy, uznania, pieniędzy i publiczności. Różne są ich motywacje i nie zawsze najważniejszy jest „kapelusz”, czyli napiwki.

Występy na ulicy pozwalają na bezpośredni kontakt z publicznością. Są także przygodą i wyzwaniem. Umiejętności techniczne na poziomie najsłynniejszego cyrku świata nie wystarczą. Busker musi zdobyć najpierw zaufanie przechodniów i przekonać ich, aby zostali na jego pokazie.

Artyści uliczni dzielą się swoją sztuką z każdym, kto tylko ma ochotę ją zobaczyć. Zapraszają nas do świata iluzji, na koncerty i pokazy cyrkowe. Dzięki nim mamy szansę zobaczyć jak żongluje się różnymi przedmiotami, uchwycić na zdjęciach, jak plują ogniem, wstrzymać oddech podczas ich akrobatycznych ewolucji lub usłyszeć jak niesie się śmiech kilkuset osób rozbawionych przez komika.

Sztuka uliczna łączy ludzi, jest ponad podziałami, bawi, wzrusza i zmienia przestrzeń miejską. Mam nadzieję, że skradnie Wasze serca tak, jak skradła moje.

Busker Hayatonnu...
Hayatonnu… podczas Festiwalu BuskerBus we Wrocławiu fot. Tobiasz Papuczys

Poznajmy się

Nazywam się Małgorzata Węglarz i produkuję wydarzenia kulturalne z udziałem buskerów (artystów ulicznych).

Od ponad 10 lat zaangażowana jestem w promowanie idei buskingu i Nowego Cyrku. Organizuję festiwale, doradzam artystom i wymieniam najlepsze praktyki z organizatorami wydarzeń z innych krajów.

Od 2013 roku związana jestem z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Ulicznej BuskerBus, który od lat przyciąga artystów z całego świata. Przez trzy pierwsze edycje odpowiedzialna byłam za marketing, koordynację oraz doradztwo w wyborze wykonawców, a od 2016 roku jestem dyrektorem artystycznym.

Regularnie biorę udział w warsztatach oraz szkoleniach i poszerzam wiedzę o zarządzaniu w kulturze i organizacji wydarzeń.

Jestem prezesem Stowarzyszenia Promocji Artystów Ulicznych „Dundun”.

Wydarzenia, które zrealizowałam jako dyrektor artystyczny lub koordynator: Festiwal BuskerBus we Wrocławiu (2021, 2020, 2019, 2017, 2016, 2015), Festiwal BuskerBus w Krotoszynie (2015-2021), Festiwal BuskerBus w Zielonej Górze (2015-2021), wydarzenia z serii Busker Tour w Namysłowie i Zgorzelcu (2021), Kabaret BuskerBus we Wrocławiu (2018), Festiwal BuskerBus w Zgorzelcu (2016), cykl imprez The Best of the Street w Atenach w Grecji (2011-2012). W 2021 koordynowałam booking dziewięciu artystów ulicznych na Festival v ulicích w Ostrawie w Czechach.

Festiwal artystów ulicznych w Twoim mieście

Jesteś organizatorem wydarzeń w domu kultury lub pracownikiem biura promocji miasta? A może szukasz atrakcji na event firmowy? Artyści uliczni z całego świata mogą wystąpić także w Twoim mieście! Sprawdź moje referencje i skontaktuj się ze mną, by uzyskać więcej informacji.

Współpracuję ze światowej klasy artystami, których pokazy wyróżnia wszechstronność, wciągająca narracja, wysokie umiejętności techniczne i świetny kontakt z publicznością. Buskerzy to specjaliści od przyciągania i utrzymywania uwagi. Z wyjątkową łatwością zmieniają przechodnia w widza, a nieznajomego w fana.

Organizowane przeze mnie wydarzenia odbywają się bez udziału zwierząt. Artyści wykorzystują rekwizyty, aktywizują publiczność i stawiają na mistrzowskie opanowanie własnego ciała. Spektakle są uniwersalne i różnorodne, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Są okazją do wspólnego doświadczania sztuki przez wszystkie pokolenia.

Z przyjemnością wyprodukuję dla Ciebie zarówno duży festiwal z udziałem kilkudziesięciu grup, jak i program artystyczny w formie variete (łączonego spektaklu, podczas którego występuje kilku wykonawców reprezentujących różne dziedziny sztuki). W zależności od rodzaju wydarzenia, artyści mogą wystąpić w plenerze lub w dowolnym miejscu (np. na sali gimnastycznej lub na scenie domu kultury). Szukasz wydarzenia towarzyszącego na organizowaną przez Ciebie imprezę? Wybiorę i zarezerwuję artystę z Polski lub z zagranicy, który najlepiej pasować będzie do Twojego wydarzenia, potrzeb i budżetu.

Chętnie odpowiem na Twoje pytania!

Kontakt

Małgorzata Węglarz
email: malgosia@busker.pl