Produkcja festiwali ulicznych


Z przyjemnością zorganizuję w Twoim mieście Busker Tour — międzynarodowy festiwal uliczny sztuk performatywnych i cyrkowych oraz wydarzenia sceniczne.

Festiwal Busker Tour w Krotoszynie

W powietrzu unoszą się piłki i maczugi, z masztów spoglądają akrobaci, iluzjoniści sprawdzają naszą spostrzegawczość, a z każdego zakątka słychać autorskie piosenki. Ktoś jeździ na monocyklu, ktoś inny woli przemieszczać się w kole Cyra, balansować na wolnej drabinie lub rolla bolla. Jedni przechodzą przez ulicę tanecznym krokiem, inni wolą chodzić na rękach, a tuż obok ktoś robi salta w powietrzu, wybijając się z rąk partnera.

Tak może wyglądać także Twoje miasto!

Identyczni bliźniacy prezentują publiczności uliczne przedstawienie cyrkowe. W rękach trzymają biało-czerwone parasolki.
Pokaz cyrkowy duetu Twins’ Trip z Argentyny we Wrocławiu fot. Tobiasz Papuczys

Busker Tour — międzynarodowy festiwal artystów ulicznych

Busker Tour to podróżny festiwal uliczny oraz cykl wydarzeń, podczas których to ulice miasta stają się sceną dla muzyków, teatrów i artystów cyrkowych z całego świata.

Busker Tour wyróżnia międzynarodowy program, różnorodność i otwartość na dziedziny artystyczne. Publiczność może zobaczyć pokazy nowocyrkowe z elementami akrobatyki powietrznej, ekwilibrystyki i żonglerki, klaunadę, teatry lalek, teatry ognia, pokazy taneczne, iluzjonistyczne oraz posłuchać muzyki na żywo.

Moje wydarzenia nie są ograniczone przez bariery geograficzne. Do tej pory współpracowałam z artystami z większości krajów europejskich, z Argentyny, Brazylii, Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych i wielu innych. Artyści przyjeżdżają do Polski specjalnie na moje zaproszenie. Na każdy festiwal zapraszam także przedstawicieli polskiej sceny ulicznej.

Festiwal uliczny. Publiczność ogląda występ iluzjonisty. W tle widać ratusz.
Festiwal uliczny fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Dlaczego buskerzy?

Współpracuję ze światowej klasy artystami, których pokazy wyróżnia wszechstronność, wciągająca narracja, wysokie umiejętności techniczne i świetny kontakt z publicznością.

Buskerzy to specjaliści od przyciągania i utrzymywania uwagi. Występują w miejscach publicznych, więc z wyjątkową łatwością zmieniają przechodnia w widza, a nieznajomego w fana. To artyści uliczni ze swoimi pokazami wychodzą do ludzi, a sztuka prezentowana jest w miejscach, w których zazwyczaj toczy się życie miasta. Buskerzy pozwalają odkryć je na nowo, wywołują emocje i kreują doświadczenia.

Relacja z programowanego przeze mnie festiwalu we Wrocławiu

Połączenie charyzmy, umiejętności technicznych i autorskich pomysłów.

Buskerzy czerpią z tradycji teatru ulicznego, a ich narzędziem do opowiadania historii są np. efekty iluzjonistyczne, akrobatyka, klaunada, żonglerka, taniec i muzyka.

Każdy pokaz to dawka innych doznań artystycznych, a ze względu na angażowanie publiczności i improwizacje, nawet występ tego samego buskera, może być za każdym razem zupełnie inny.

Organizowane przeze mnie wydarzenia odbywają się bez udziału zwierząt. Artyści uliczni wykorzystują rekwizyty, aktywizują publiczność i stawiają na mistrzowskie opanowanie własnego ciała.

Spektakle są uniwersalne i różnorodne, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Są okazją do wspólnego doświadczania sztuki przez wszystkie pokolenia.

Kobieta na monocyklu w czarno-niebieskim kostiumie podczas pokazu cyrkowego na festiwalu ulicznym.
Monocyklistka Janna Wohlfarth podczas pokazu ulicznego w Krotoszynie. fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Odbiorcy nie muszą znać języków obcych, by zrozumieć pokaz. Nowy cyrk skupia się na kreatywności performerów, umiejętnościach technicznych oraz wykorzystywania rekwizytów i trików do opowiadania historii, a przede wszystkim, na ich prezentacji. Najtrudniejsze efekty i rutyny nie wystarczą bowiem, by zdobyć uznanie publiczności. Na scenie ulicznej równie ważne są charyzma i umiejętność budowania więzi z widzami (głównie przez język ciała).

Busker Tour może mieć formę festiwalu lub cyklu wydarzeń. Istnieje także możliwość zamówienia pojedynczych spektakli. Zachęcam do kontaktu w celu zapoznania się z przykładowymi propozycjami.

Tłum na festiwalu ulicznym ogląda pokaz artystki cyrkowej, która w ręce trzyma hula hop. W tle widać wrocławski ratusz.
Manshula circo z Argentyny podczas pokazu cyrkowego we Wrocławiu, fot. Tobiasz Papuczys

Budowanie wizerunku miasta przez festiwale uliczne

Festiwal to nie tylko wydarzenie kulturalne, ale także święto dla mieszkańców, którzy mogą na nowo odkryć miejską przestrzeń. Busker Tour pomaga w budowaniu pozytywnego wizerunku miasta. Festiwal udowadnia, że kultura jest nie tylko dla wybranych i może być powszechnie dostępna. Busker Tour to festiwal, który przynosi radość i jednoczy wszystkie pokolenia. Przeciwdziała wykluczeniu z praktyk uczestnictwa w kulturze osób o niskim kapitale społecznym czy kulturowym.

Festiwal dociera do szerokiego grona odbiorców: nie tylko do znawców sztuki, ale także osób, które do teatru nie chodzą. W jednym miejscu spotykają się i bawią lokalni mieszkańcy oraz turyści o różnych zainteresowaniach.

Artyści uliczni bawią, wzbudzają emocje, otwierają widzów na nowe doświadczenia i zmniejszają dystans między widzem a sztuką. Czas w ich towarzystwie mija wyjątkowo przyjemnie.

Festiwal Busker Tour jest chętnie opisywany przez media, a uczestnicy dzielą się zdjęciami i relacjami w mediach społecznościowych.

Busker Tour od dawna odwiedza zielonogórski deptak. Mieszkańcy miasta co roku licznie biorą udział w występach artystycznych. W tym roku było nie inaczej! Piękna pogoda sprzyjała artystycznej atmosferze, która udzieliła się dosłownie wszystkim. Nie zabrakło oczywiście najmłodszych, którzy z podziwem na twarzy obserwowali to co zostało przygotowane.

Radio Eska, Zielona Góra

Sprawdź relacje prasowe, by dowiedzieć się, jak festiwal postrzegają media.

Publiczność na Rynku w Krotoszynie ogląda występ uliczny artysty cyrkowego na monocyklu
Artysta uliczny Sam Goodburn z Wielkiej Brytanii

Busker Tour pod dachem

Wydarzenia z serii Busker Tour mogą się odbyć o dowolnej porze roku.

Na scenie lub pod dachem proponujemy program artystyczny w formie variete — łączonego spektaklu, podczas którego występuje kilku wykonawców reprezentujących różne dziedziny sztuki.

To podczas tego wydarzenia tancerz z Japonii występuje na jednej scenie z gitarzystą fingerstyle z Niemiec, klaun z Hiszpanii balansuje na rolla bolla, a między ich pokazami iluzjonista z Polski sprawia, że monety znikają i pojawiają się w różnych miejscach. Tu nie ma jednego scenariusza. Publiczność staje się częścią akcji, a ogromna dawka improwizacji sprawia, że można przyjść kilka razy i za każdym razem doświadczyć czegoś nowego.

Jest to połączenie idei teatru objazdowego i festiwalu międzynarodowego, dlatego nie ma stałej formy i listy artystów. Szczegółowy opis przesyłany jest po wstępnym uzgodnieniu terminu i budżetu.

Busker Tour pod Dachem odbywać się może przez cały rok zarówno na deskach domów kultury, jak i w szkolnych salach, czy w dowolnej innej przestrzeni. Jest to doskonały pomysł na imprezę z okazji mikołajek, Nowego Roku, dożynek, karnawału czy walentynek. Może być zorganizowany jako samodzielna impreza lub w ramach np. Dni Miasta.

Istnieje także możliwość zorganizowania wydarzeń towarzyszących np. spotkania z artystami, którzy opowiedzą o swoich pasjach lub warsztatów (np. cyrkowych, muzycznych lub tanecznych).

Artystka cyrkowa i kontorsjonistka Linda Wander Vellar w skrzyni
Artystka cyrkowa Linda Wander Vellar z Włoch podczas pokazu ulicznego. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Co obejmuje moja oferta organizacji festiwalu ulicznego?

Zadania po mojej stronie:

  • wybór spektakli i ułożenie programu
  • umowy i rozliczenia z artystami
  • przygotowanie informacji prasowych, kontakt z mediami i promocja wydarzenia
  • projekt materiałów promocyjnych: plakatów, ulotek itp.
  • przygotowanie identyfikatorów i plansz informacyjnych dla wykonawców oraz oznaczeń miejsc występów
  • koordynacja festiwalu
  • organizacja przyjazdu i wyjazdu wykonawców.
Żywa rzeźba Astronauts Theatre i organizatorka festiwali ulicznych Małgorzata Węglarz
Żywa rzeźba Astronauts Theatre i Małgorzata Węglarz fot. Tobiasz Papuczys

Poznajmy się

Moje doświadczenie i kompetencje poparte są licznymi referencjami od klientów oraz artystów. Sprawdź także relacje medialne z moich wydarzeń.

Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania.

Spotkajmy się na ulicy. Tam, gdzie toczy się życie miasta.

Małgorzata Węglarz
email: malgosia@busker.pl

Identyfikacja graficzna festiwalu artystów ulicznych Busker Tour to ilustrowane postacie reprezentujące różne rodzaje sztuki ulicznej: akrobatów, muzyków, żonglerów i innych
Identyfikacja graficzna festiwalu Busker Tour. Projekt: Aga Kopera

Booking artystów

Szukasz artystów na eventy firmowe, imprezy okolicznościowe w domach kultury, hotelach, centrach handlowych i innych miejscach? Zapoznaj się z ofertą bookingu artystów.