Andrea Mineo: humor to broń przeciw stresowi i złej energii


Andrea Mineo podczas pokazu ulicznego na Festiwalu BuskerBus
Andrea Mineo na Festiwalu BuskerBus w Krotoszynie foto Joanna Dryjańska-Pluta

Andrea Mineo o stereotypowym postrzeganiu klaunów, jego definicji poczucia humoru i wciąganiu ludzi do zabawy.

Ludzie często mają stereotypowe wyobrażenie o klaunie. Wyobrażają sobie go jako zabawną, a nawet trochę dekadencką postać, która rozśmiesza lub przeraża dzieci (wszystko przez Stephena Kinga).

W rzeczywistości klaun jest archetypową postacią obecną w każdej kulturze. Jest głupcem, zabawnym duchem, który naśmiewa się z życiowych tragedii, zachowując równowagę we wszechświecie.

Andrea Mineo

Ciao, Andrea! Jak się masz?

Dobrze, dziękuję. Mogę powiedzieć, że znacznie lepiej, odkąd przeprowadziłem się na wieś, gdzie czuję się mniej zestresowany obecną sytuacją.

Jak zostałeś performerem? Kim chciałeś zostać, gdy byłeś dzieckiem?

Od zawsze uwielbiałem teatr. Gdy byłem mały, moi rodzice mieli małą amatorską grupę teatralną, więc dorastałem otoczony sztuką. W swoim wolnym czasie starałem się dowiedzieć o niej jak najwięcej. Potem mój znajomy zaczął występować na ulicy i gdy go zobaczyłem, zdecydowałem, że też chcę pójść w jego ślady.

Przez prawie dziesięć lat miałem też inną pracę. Pracowałem z dziećmi w trudnej sytuacji, niepełnosprawnymi, i uzależnionymi od narkotyków.

Kiedy byłem dzieckiem, chciałem być adwokatem. Jak szalony wydaje się ten pomysł. Spójrz na mnie teraz!

Andrea Mineo podczas Kabaretu BuskerBus we Wrocławiu
Andrea Mineo podczas Festiwalu BuskerBus fot. Tobiasz Papuczys

Jaki jest Twój proces twórczy?

Jestem członkiem Collettivo Clown, a teraz także częścią cyrkowego kolektywu Damarame. Lubię działać w grupie. To skuteczny sposób pracy, zwłaszcza gdy między ludźmi panuje zaufanie i szacunek.

Jestem przyzwyczajony do pracy z innymi ludźmi (aktorami i reżyserami), więc nie wypracowałem jeszcze procesu twórczego, który mógłbym nazwać własnym.

Kim jest Andrea, a kim Domenico? Jak opisałbyś siebie w życiu prywatnym w porównaniu do swojej osobowości scenicznej?

Domenico i ja mamy kilka wspólnych cech. On uwielbia być w centrum uwagi i owacje, ale jednocześnie przeraża go publiczność. Domenico jest niespokojną osobą tak jak ja. Reprezentuje również moją niepoważną stronę, ale myślę (lub mam nadzieję), że nie jestem tak głupi w prawdziwym życiu.

Moja druga postać nazywa się Lion i jest lekkomyślnym magikiem, który uwielbia muzykę funk.

Film promocyjny spektaklu Boato!

Klaun zamienia nasze obawy w siłę

W materiałach promocyjnych grupy Colletivo Clown przeczytałam, że jesteście „profesjonalistami zjednoczonymi, aby wyprowadzić klauna poza stereotyp”. Jak ludzie postrzegają klaunów i jak chciałbyś to zmienić?

Ludzie często mają stereotypowe wyobrażenie o klaunie. Wyobrażają sobie go jako zabawną, a nawet trochę dekadencką postać, która rozśmiesza lub przeraża dzieci (wszystko przez Stephena Kinga).

W rzeczywistości klaun jest archetypową postacią obecną w każdej kulturze. Jest głupcem, zabawnym duchem, który naśmiewa się z życiowych tragedii, zachowując równowagę we wszechświecie.

Klaun jest obecny w każdym z nas; jest naszym wewnętrznym dzieckiem. To lekkomyślna postać, nieustannie zadziwiona światem.

To społeczeństwo narzuca nam myślenie, że wszyscy powinniśmy odnieść sukces, podczas gdy klaun jest przegrany i pokrzywdzony, ale to poprzez śmiech przekształca nasze słabości i lęki w siłę.

Pokazy uliczne są zwykle uniwersalne i przeznaczone dla publiczności w każdym wieku. Czy masz swoich ulubionych odbiorców? Czy widzisz różnicę w tym, jak dzieci i dorośli reagują na Twój pokaz?

Nie sądzę, żebym miał ulubioną publiczność, ponieważ każdy typ ma swoje cechy. Uwielbiam, jak dzieci rzucają się w twój świat bez oporu, pozwalając sobie na zachwyt.

Z drugiej strony lubię patrzeć, jak dorośli powoli przełamują samokontrolę. Kiedy widzisz pierwsze pęknięcie w ich wyimaginowanej ścianie, możesz zobaczyć uśmiech i to, że podoba im się pokaz.

Jakie umiejętności i cechy osobowości są potrzebne, aby być klaunem?

Chęć zadawania pytań, umiejętność słuchania siebie nawzajem i szczypta ego.

Andrea Mineo podczas pokazu ulicznego na Festiwalu BuskerBus w Zielonej Górze
Andrea Mineo – występ na Festiwalu BuskerBus w Zielonej Górze fot. Małgosia

Zabawiasz innych ludzi, a co wywołuje uśmiech na Twojej twarzy?

Rozśmieszają mnie gry słowne, a także sytuacyjne, które powstają z przerw i ciszy. Lubię też czarny humor.

Jaka jest Twoja definicja poczucia humoru?

Dla mnie poczucie humoru jest bronią przeciwko stresowi i złej energii, które odczuwamy każdego dnia.

Czy pamiętasz swoje wrażenia z pierwszego ulicznego show? Czy nadal występujesz na ulicy?

Podczas mojego pierwszego pokazu ulicznego odczuwałem duży niepokój, ale publiczność była po mojej stronie, a wolontariusze starali się mnie uspokoić. Nadal występuję na ulicy i uwielbiam to.

Czasami zarabia się więcej w eleganckich miejscach, ale nie budujesz więzi z ludźmi. Wolę dzikie miejsca, gdzie otrzymuję dużo miłości i energii.

Co sprawia, że wykonawca jest dobrym buskerem?

Empatia, umiejętność zrozumienia publiczności i temperatury ulicy z pewnością sprawiają, że wykonawca jest dobrym buskerem.

Andrea Mineo
Boato! na Festiwalu BuskerBus w Zielonej Górze

Jaka jest najlepsza reakcja tłumu, jaką kiedykolwiek widziałeś podczas swojego występu?

Po jednym z pokazów tłum zaczął wykrzykiwać moje imię. Czułem się jak gwiazda rocka.

Jakie są twoje sposoby, aby zbudować publiczność?

Próbuję przełamać rutynę ulicy. Aby pokaz uliczny zadziałał, publiczność musi ci zaufać, więc musisz budować to zaufanie minuta po minucie.

Jakie pokazy sprawiają, że zatrzymujesz się na ulicy?

Bardzo energetyczne przedstawienia.

Kim są twoi ulubieni artyści uliczni?

Jeśli muszę wybrać jednego, to jest nim Mimo Tuga, uliczny mim z Chile.

Jakie masz wskazówki dla początkujących?

Jedną z rzeczy, których się nauczyłem to, że busker powinien wierzyć w siebie. Nie czekaj, aż będziesz gotowy; po prostu wyjdź na ulicę i spróbuj.

Andrea Mineo

Jakie masz plany i marzenia?

Mój plan i marzenie to podróżowanie po całym świecie z moim pokazem. Chcę występować w różnych kontekstach — na festiwalach, na wsiach i na obszarach wojennych.

Brzmi jak piękny plan. Nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Andrea Mineo

Andrea Mineo urodził się w Mediolanie we Włoszech. Od najmłodszych lat pasjonuje się teatrem. Kiedy po raz pierwszy spotkał tajemniczą istotę klauna, była to miłość od pierwszego wejrzenia. Doprowadziło go to do różnych warsztatów na całym świecie z mistrzami klaunady takimi jak Andrè Casaca, Jhonny Melville, Antonio Villetta i Fraser Hooper. W 2015 roku wraz z Fabio Lucignano i Chiarą Cimatti stworzył komediowy pokaz iluzji Funky Magic Show. Jest członkiem grup cyrkowych Colletivo Clown i Damarame.

W swoim programie Boato! doświadcza swojego ciała nieograniczonego wysokością.

Andrea w mediach społecznościowych:

Facebook

Strona internetowa

Facebook comments