Busker Tour 2024 w Krotoszynie


Ilustrowany plakat przedstawiający dwie postacie artystów cyrkowych. Akrobatka strzela stopą z łuku, mężczyzna żongluje jadąc na monocyklu
Busker Tour 2024 w Krotoszynie

W dniach 24-25 sierpnia 2024 na krotoszyński Rynek powraca Busker Tour – podróżny festiwal, na którym prezentowane jest bogactwo sztuki ulicznej w międzynarodowym wydaniu i najróżniejszych odsłonach.

Program festiwalu Busker Tour zmienia się co roku i obejmuje interdyscyplinarne sztuki performatywne (teatr, taniec, muzykę) oraz cyrkowe.

Podczas łączonej trasy Busker Tour artyści wystąpią w Krotoszynie (24-25 sierpnia), w Zielonej Górze (27-28 sierpnia) oraz we Wrocławiu (30 sierpnia-1 września).

Busker Tour to festiwal prawdziwie międzynarodowy. Zaproszeni w tym roku buskerzy pochodzą z kilkunastu krajów z pięciu kontynentów. Do Polski przyjadą, większość z nich po raz pierwszy, na zaproszenie Małgorzaty Węglarz — dyrektora artystycznego festiwalu. Wystąpią artyści z Tajwanu, Nowej Zelandii, Japonii, Kanady, Chile, Egiptu, Australii, Polski, Bułgarii, Austrii, Meksyku, oraz, już tradycyjnie, z Argentyny.

Niektórzy na co dzień występują głównie lokalnie, inni zmieniają kontynenty, podążając za latem. Na festiwalu Busker Tour to oni zabierają publiczność w podróż dookoła świata, by każdy mógł poczuć się, jak w niedzielne popołudnie w Mauerparku w Berlinie, na promenadzie Southbank w Melbourne, czy w Parque Urquiza w Rosario w Argentynie — miejscach znanych z występów ulicznych.

Buskerzy zaprezentują nieoczywiste i zaskakujące, jak i popularne cyrkowe numery i gagi. Udowodnią, że żonglować można także stopami oraz grając jednocześnie na perkusji płonącymi pałeczkami. Strzelanie z łuku, kontorsje, jazda na monocyklu, akrobacje i koncerty z autorską muzyką to tylko niektóre z wielu propozycji. Od latynoskiej klaunady z przymrużeniem oka, przez poetycką narrację, do energetycznych rytmów arabskich — festiwal Busker Tour to mieszanka stylów, kultur, dziedzin i dyscyplin artystycznych.

Poznaj artystów festiwalu Busker Tour 2024.

Artyści uliczni podczas festiwalu Busker Tour 2023 w Krotoszynie

Wstęp

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją występów ulicznych, wrzuć performerom coś do kapelusza.

Organizatorzy festiwalu Busker Tour 2024 w Krotoszynie:

Małgorzata Węglarz we współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury.

Klub Festiwalowy: Bila

Patronat honorowy nad festiwalem Busker Tour objął Konsulat Republiki Chile we Wrocławiu.

Busker Tour 2024:


12-14 lipca Jelenia Góra

9-11 sierpnia Żary (pokazy artystów Busker Tour w ramach Międzynarodowych Spotkań Plenerowych)

24-25 sierpnia Krotoszyn

27-28 sierpnia Zielona Góra

30 sierpnia-1 września Wrocław