Busker Tour 2024 w Żarach


Zapraszamy do Żar na pokazy cyrkowe artystów ulicznych festiwalu Busker Tour w ramach 33. Międzynarodowych Spotkań Plenerowych ze Sztuką organizowanych przez Żarski Dom Kultury.

Po raz pierwszy w tym mieście wystąpią Alvin Yong z Malezji, para akrobatów Gato Blanco Gato Negro z Argentyny oraz, również z Argentyny, artystka cyrkowa żonglująca wszelkimi przedmiotami Concentrico Circo.

Pokazy uliczne odbędą się na Rynku w Żarach.

Para akrobatów ubrana w kostiumy w kolorach fioletowym i żółtym. Kobieta strzela z łuku w stronę tarczy trzymanej przez mężczyznę. Po lewej logo festiwalu Busker Tour oraz ilustrowane postacie. Jedna strzela z łuku, druga żongluje.
Pokaz cyrkowy grupy Gato Blanco Gato Negro. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Gato Blanco Gato Negro „Atempo”

Data: 09.08.2024 Rynek, Żary

„Atempo” to niemy spektakl cyrkowo-teatralny, który łączy komedię fizyczną, wiele dyscyplin cyrkowych: akrobatykę partnerską, żonglerkę diabolo i piłeczkami, a do tego łucznictwo. Żywiołowa para klaunów zabiera publiczność w pełną niespodzianek podróż w czasie.

Artysta cyrkowy wykonuje akrobacje w dużym kole na Rynku w Krotoszynie. W tle znak z logo festiwalu Busker Tour. Po lewej jego ilustrowana postać.
Akrobata Alvin Yong podczas festiwalu Busker Tour. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Alvin Yong „Soul to Show”

Data: 10.08.2024 Rynek, Żary

„Soul to Show” Alvina Yonga to opowieść łącząca rutyny cyrkowe i refleksje życiowe, oparte na podróży Alvina jako artysty. Od dzielenia się swoim entuzjazmem wobec diabolo, po odkrywanie artystycznego świata poprzez koło Cyra. Historia stojąca za „Soul to Show” to poszukiwanie „światla” – w języku malajskim „Cahaya”.

Artysta cyrkowy Alvin Yong
Zdjęcie artystki uliczna w dużych okularach za parasolem w kropki oraz ilustrowana postać żonglująca piłkami.
Concentrico Circo manipuluje piłkami i parasolkami. Fot. Tobiasz Papuczys

Concentrico Circo „Magiczny świat Rolandy”

Data: 11.08.2024 Rynek, Żary

Na pierwszy rzut oka Rolanda może wydawać się być postacią z innej epoki. Jednak, gdy w jej ręce trafiają rekwizyty, cała uwaga skupia się na jej umiejętnościach cyrkowych. Podczas pokazu kręci piłkami, balansuje parasolkami, rozśmiesza publiczność i porusza się jak wąż. Starannie dobrane sukienki oraz pasujące do nich rekwizyty nie pozostawiają wątpliwości, że oglądamy przedstawienie.

Więcej informacji o Międzynarodowych Spotkaniach Plenerowych ze Sztuką dostępnych jest na stronie Żarskiego Domu Kultury.