Busker Tour 2024 we Wrocławiu


Ilustrowany plakat przedstawiający dwóch muzyków perkusistów.
Plakat festiwalu Busker Tour 2024 we Wrocławiu

W dniach 30 sierpnia-1 września na wrocławski Rynek powraca Busker Tour — podróżny festiwal, na którym prezentowane jest bogactwo sztuki ulicznej w międzynarodowym wydaniu i najróżniejszych odsłonach.

Program festiwalu Busker Tour zmienia się co roku i obejmuje interdyscyplinarne sztuki performatywne (teatr, taniec, muzykę) oraz cyrkowe. W ciągu trzech dni odbędzie się ok. 70 wydarzeń.

Buskerzy zaprezentują nieoczywiste i zaskakujące, jak i popularne cyrkowe numery i gagi. Udowodnią, że żonglować można stopami oraz grając jednocześnie na perkusji płonącymi pałeczkami. Strzelanie z łuku, kontorsje, jazda na monocyklu, akrobacje i koncerty z autorską muzyką to tylko niektóre z wielu propozycji. Od latynoskiej klaunady z przymrużeniem oka, przez poetycką narrację, do energetycznych rytmów arabskich — festiwal Busker Tour to mieszanka stylów, kultur, dziedzin i dyscyplin artystycznych.

Zobacz pokazy, których jeszcze w Polsce nie było

Busker Tour to festiwal prawdziwie międzynarodowy. Zaproszeni w tym roku buskerzy pochodzą z kilkunastu krajów z pięciu kontynentów. Do Polski przyjadą, większość z nich po raz pierwszy, na zaproszenie Małgorzaty Węglarz — dyrektora artystycznego festiwalu. Wystąpią artyści z Tajwanu, Nowej Zelandii, Japonii, Kanady, Chile, Egiptu, Australii, Polski, Bułgarii, Austrii, Meksyku, oraz, już tradycyjnie, z Argentyny.

Festiwal Busker Tour we Wrocławiu jest częścią łączonej trasy. Artystów będzie można zobaczyć także w Krotoszynie (24-25 sierpnia) oraz w Zielonej Górze (27-28 sierpnia).

Busker Tour stawia na prawdziwych buskerów 

Festiwal to święto buskerów, dla których zamiana dowolnych placów w scenę, a przechodniów w publiczność to codzienność. 

Niektórzy występują głównie lokalnie, inni zmieniają kontynenty, podążając za latem. Na festiwalu Busker Tour to oni zabierają publiczność w podróż dookoła świata, by każdy mógł poczuć się, jak w niedzielne popołudnie w Mauerparku w Berlinie, na promenadzie Southbank w Melbourne, czy w Parque Urquiza w Rosario w Argentynie — miejscach znanych z występów ulicznych.

Dla wielu artystów ulicznych Busker Tour to często pierwsze festiwalowe doświadczenie. To tutaj debiutowało wielu buskerów, którzy regularnie zapraszani są na inne wydarzenia w Polsce i za granicą.

Wspólna zabawa dla osób w każdym wieku

Na wydarzenie zapraszamy widzów każdym wieku. Przekonaj się, jak w jednym miejscu wspólnie bawią się wszystkie pokolenia.

Nie musisz znać języków obcych. Nowy cyrk skupia się na wykorzystywaniu rekwizytów i trików oraz mowy ciała do opowiadania historii i angażowania publiczności.

Wstęp

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją występów ulicznych, wrzuć performerom coś do kapelusza.

Organizatorzy

Organizatorem Festiwalu Busker Tour 2024 we Wrocławiu jest Stowarzyszenie Promocji Artystów Ulicznych „Dundun”

Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego https://umwd.dolnyslask.pl/

Patronat honorowy nad festiwalem Busker Tour objął Konsulat Republiki Chile we Wrocławiu.

Identyfikacja graficzna: Aga Kopera

Patronaty medialne: https://kochamwroclaw.pl/ oraz https://cojestgrane.pl

Busker Tour 2024


12-14 lipca Jelenia Góra

9-11 sierpnia Żary (pokazy artystów Busker Tour w ramach Międzynarodowych Spotkań Plenerowych)

24-25 sierpnia Krotoszyn

27-28 sierpnia Zielona Góra

30 sierpnia-1 września Wrocław