Busker Tour 2024 w Zielonej Górze


Ilustrowany plakat festiwalu Busker Tour z postacami cyrkowymi. Jedna żongluje piłkami, druga strzela z łuku, a trzecia trzyma sześcian.
Plakat festiwalu Busker Tour 2024 w Zielonej Górze

W dniach 27-28 sierpnia 2024 na zielonogórski deptak powraca Busker Tour — podróżny festiwal, na którym prezentowane jest bogactwo sztuki ulicznej w międzynarodowym wydaniu i najróżniejszych odsłonach.

Program festiwalu Busker Tour zmienia się co roku i obejmuje interdyscyplinarne sztuki performatywne (teatr, taniec, muzykę) oraz cyrkowe.

Podczas łączonej trasy artyści wystąpią w Krotoszynie (24-25 sierpnia), w Zielonej Górze (27-28 sierpnia) oraz we Wrocławiu (30 sierpnia-1 września).

Buskerzy zaprezentują nieoczywiste i zaskakujące, jak i popularne cyrkowe numery i gagi. Udowodnią, że żonglować można stopami oraz grając jednocześnie na perkusji płonącymi pałeczkami. Strzelanie z łuku, kontorsje, jazda na monocyklu, akrobacje i koncerty z autorską muzyką to tylko niektóre z wielu propozycji. Od latynoskiej klaunady z przymrużeniem oka, przez poetycką narrację, do energetycznych rytmów arabskich — festiwal Busker Tour to mieszanka stylów, kultur, dziedzin i dyscyplin artystycznych.

Busker Tour to festiwal prawdziwie międzynarodowy. Zaproszeni w tym roku buskerzy pochodzą z kilkunastu krajów z pięciu kontynentów. Do Polski przyjadą, większość z nich po raz pierwszy, na zaproszenie Małgorzaty Węglarz — dyrektora artystycznego festiwalu. Wystąpią artyści z Tajwanu, Nowej Zelandii, Japonii, Kanady, Chile, Egiptu, Australii, Polski, Bułgarii, Austrii, Meksyku, oraz, już tradycyjnie, z Argentyny.

Niektórzy na co dzień występują głównie lokalnie, inni zmieniają kontynenty, podążając za latem. Na festiwalu Busker Tour to oni zabierają publiczność w podróż dookoła świata, by każdy mógł poczuć się, jak w niedzielne popołudnie w Mauerparku w Berlinie, na promenadzie Southbank w Melbourne, czy w Parque Urquiza w Rosario w Argentynie — miejscach znanych z występów ulicznych.

Opisy pokazów ulicznych artystów festiwalu Busker Tour 2024 znajdziesz na naszej stronie.

Dla kogo?

Na wydarzenie zapraszamy widzów każdym wieku. Przekonaj się, jak w jednym miejscu wspólnie bawią się wszystkie pokolenia.

Wstęp

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją występów ulicznych, wrzuć performerom coś do kapelusza.

Harmonogram:
12-22 pokazy uliczne | deptak
23 – klub festiwalowy | Piekarnia Cichej Kobiety

Organizatorzy Festiwalu Busker Tour 2024 w Zielonej Górze:

Zielonogórski Ośrodek Kultury oraz Małgorzata Węglarz
Klub Festiwalowy: Piekarnia Cichej Kobiety

Patronat honorowy nad festiwalem Busker Tour objął Konsulat Republiki Chile we Wrocławiu.

Identyfikacja graficzna: Aga Kopera

Festiwal Busker Tour na zielonogórskim deptaku

Busker Tour 2024


12-14 lipca Jelenia Góra

9-11 sierpnia Żary (pokazy artystów Busker Tour w ramach Międzynarodowych Spotkań Plenerowych)

24-25 sierpnia Krotoszyn

27-28 sierpnia Zielona Góra

30 sierpnia-1 września Wrocław