Artyści uliczni festiwalu Busker Tour 2024


Poznaj buskerów, czyli artystów ulicznych, podróżnego festiwalu sztuk performatywnych i współczesnego cyrku Busker Tour 2024. Tego lata zaprosiliśmy do różnych polskich miast łącznie ponad 30 grup. Wszystkie propozycje w danym mieście zostaną w nim zaprezentowane po raz pierwszy.

Buskerzy inspirują, zaskakują i zapewniają dobrą rozrywkę.

Zaproszeni przez dyrektora artystycznego festiwalu Małgorzatę Węglarz buskerzy zaprezentują nieoczywiste i zaskakujące, jak i popularne cyrkowe numery i gagi. Udowodnią, że żonglować można stopami oraz grając jednocześnie na perkusji płonącymi pałeczkami. Strzelanie z łuku, kontorsje, jazda na monocyklu, akrobacje i koncerty z autorską muzyką to tylko niektóre z wielu propozycji. Od latynoskiej klaunady z przymrużeniem oka, przez poetycką narrację, do energetycznych rytmów arabskich — festiwal Busker Tour to mieszanka stylów, kultur, dziedzin i dyscyplin artystycznych.  

Niektórzy z zaproszonych buskerów występują głównie lokalnie, inni zmieniają kontynenty, podążając za latem. Na festiwalu Busker Tour to oni zabierają publiczność w podróż dookoła świata, by każdy mógł poczuć się, jak w niedzielne popołudnie w Mauerparku w Berlinie, na promenadzie Southbank w Melbourne, czy w Parque Urquiza w Rosario w Argentynie — miejscach znanych z występów ulicznych.

Dla wielu artystów ulicznych Busker Tour to często pierwsze festiwalowe doświadczenie. To tutaj debiutowało wielu buskerów, którzy są teraz regularnie zapraszani na inne wydarzenia w Polsce i za granicą.

Daty Festiwalu Busker Tour 2024:

6-7 lipca 2024 Wrocław – specjalna edycja festiwalu Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

12-14 lipca 2024 Jelenia Góra

9-11 sierpnia 2024 Żary — pokazy Busker Tour w ramach Międzynarodowych Spotkań Plenerowych

24-25 sierpnia 2024 Krotoszyn

27-28 sierpnia 2024 Zielona Góra

30 sierpnia-1 września 2024 Wrocław

Poznaj buskerów

Funkynilo

Funkynilo | Hiszpania | Muzyka: funk, elektroniczna

Miasto: 6-7.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Nilo za pomocą loopera tworzy na żywo jednoosobowe elektroniczne show, które łączy bluesa, funk i muzykę elektroniczną. Dzięki improwizowanym instrumentalom, od hip-hopu po hard techno i wszystko pomiędzy tworzy ciągłe transowe połączenie między artystą a słuchaczami.

Nilo, znany również jako Funkynilo, urodził się i wychował w Madrycie w Hiszpanii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 9 lat. Po 8 latach nauki muzyki klasycznej w konserwatorium postanowił zmienić kierunek i zaczął uczyć się bluesa i funku, swojego ulubionego stylu muzycznego.

Gdy miał 19 lat Nilo przeprowadził się do Berlina, aby realizować swoje marzenie o byciu muzykiem. Pod wpływem undergroundowej sceny techno w mieście, zaczął łączyć swoje umiejętności gry na fortepianie z bluesem i funky groove z muzyką elektroniczną.

Nilo występuje na ulicy od trzech lat, a od ponad roku jego główną pensją jest kapelusz. Jest również częścią kolektywu Zen Studios.

Nate Bernardini

Nate Bernardini | Stany Zjednoczone | Muzyka | singer-songwriter

Miasto: 6.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Nate Bernardini (USA) jest berlińskim autorem piosenek, który występuje na arenie międzynarodowej od ponad 20 lat. Oprócz swojego solowego projektu, pisze i występuje z zespołami The Hidden Keys, Broke and Between Jobs i The One Day Fly. Jest także gospodarzem programu śniadaniowego na Instagram Live o nazwie „Hymns for Porridge”. Jego piosenki utrzymane są w stylu indie folk/blues, łączy gitarę rytmiczną, harmonijkę ustną, wokal, beatbox, gwizdanie i trąbkę ustną.

Podczas występów na żywo przeplata swoje piosenki z opowiadaniem historii, aby namalować ciągle zmieniający się obraz zachodniego społeczeństwa i złożonej kondycji człowieczeństwa. Aby znaleźć równowagę między słodko-gorzkimi momentami życia, pisze radosne piosenki o problemach świata.

Łącząc dramat z humorem, ma nadzieję, że kontrowersyjne tematy staną się łatwiejsze do przedyskutowania i przepracowania w społeczeństwie. Jego głównym celem jest wpływ muzyki i możliwości, które niosą piosenki do zmiany świata na lepsze.

DEANisHOME

DEANisHOME | Bułgaria | Muzyka: live looping, rock’n’roll

Miasto: 6-7.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Dimitar Gospodinov, lepiej znany jako DEANisHOME, to 31-letni multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów i wokalista.

Dean śpiewa chwytliwe, oryginalne piosenki, które w większości napisał dla byłych dziewczyn, o swoim pragnieniu podążania artystyczną ścieżką, opuszczeniu domu w celu odnalezienia siebie i odrobiną melancholii, jednocześnie tworząc żywą imprezową atmosferę. Muzycznie Dean łączy taneczne, zapętlone na żywo bity perkusyjne z radosnymi liniami gitar, głównie w skali durowej.

Jego muzyczna podróż rozpoczęła się w małym górskim miasteczku Wraca w Bułgarii. Ma wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria dźwięku i perkusja. Sześć lat temu przeprowadził się do Berlina i od tego czasu jest pełnoetatowym buskerem.

Dean podróżuje, pisze piosenki, nagrywa i wykonuje swoją muzykę jako niezależny artysta, realizując swoje nastoletnie marzenie o życiu jak gwiazda rocka. Wydał ponad 20 albumów z autorską muzyką, zarówno w języku angielskim, jak i bułgarskim. Z każdym kolejnym utworem Dean pokazuje swoją wszechstronność jako artysta, przekraczając gatunki muzyczne i grając na wielu instrumentach.

Suzie Fleur

Suzie Fleur | Holandia | Muzyka: Indie

Miasto: 6-7.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Suzie Fleur pochodzi z Holandii, a obecnie mieszka w Berlinie. Ludzie opisują ją jako zaginioną córkę Jacka Blacka, potomkinię Pippi Pończoszanki lub uliczną punkową wersję Tailor Swift. W tym roku wydała swoją pierwszą EP-kę „StreetheArt”, którą sprzedaje podczas występów ulicznych wraz ze swoim rękodziełem.

Od krzyczenia w zespole metalowym, przez bycie syreną w zespole pirackim, eksplozji techno w klubach i na festiwalach, Suzie Fleur wróciła do swoich korzeni, występów opartych na wokalu i gry na gitarze. Od ponad roku jest pełnoetatową artystką uliczną w Berlinie, prezentując piosenki w klimacie indie vibes o swoim życiu, złamanym sercu i miłości.

Suzie jest gotowa poszerzyć swoje horyzonty, więc jest bardzo podekscytowana przyjazdem i występem w Polsce po raz pierwszy.

Street drummer Finian
Finian

Finian | Polska | Muzyka: perkusja

Miasto: 6-7.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Finian to wielozadaniowy człowiek-zagadka. Wielokrotny złoty medalista mistrzostw Polski w zapamiętywaniu, spec od marketingu internetowego a po godzinach grajek uliczny, surfer i zapalony podróżnik. W wieku 13 lat pierwszy stopień szkoły muzycznej na perkusji. Jest absolwentem studiów licencjackich z muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Do grania powrócił niemal 3 lata temu. Wraz z Aleksandrem „Olo” Szlagą tworzą B&O Street Band i grają na ulicach Wrocławia. Niestety, gitarzysta złamał rękę, więc Paweł wystąpi na ulicy solo, prezentując swoje perkusyjne umiejętności i… zachęcając publiczność do sprawdzenia swojego poczucia rytmu.

Street musician
Sammer Salah

Sammer Salah Trio | Egipt, Włochy | Muzyka: Blues rock, rock’roll, world music

Miasto: 6-7.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Muzyczna podróż Sammera rozpoczęła się w Aleksandrii w Egipcie, gdzie wchłonął bogatą kulturową i poetycką scenerię starożytnego miasta.

Dorastając, nawiązał głęboką więź z artystami z różnych środowisk, kształtując swój artystyczny etos. Gitara stała się jego medium, poprzez które wyraża swoją duszę. Sammer pisze zarówno po arabsku, jak i po angielsku i przekraczając granice językowe. Jego muzyczne poszukiwania zagłębiają się w innowacje, z jednoczesnym poszanowaniem dziedzictwa jego mistrzów i osobistymi interpretacjami bluesa, jazzu i psychodelicznego rocka. Rezultatem jest harmonijna fuzja oryginalnych dźwięków splecionych z jego kulturowymi korzeniami.

W lutym 2023 roku Sammer wydał swój debiutancki album „Searching for a Meaning”, który wyznaczył początek jego nowe drogi artystycznej.

Sammer wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Dołączą do niego perkustista Sergio i basita Lou, których poznał w Berlinie.

Allie

Allie | Polska | Muzyka: indie

Miasto: 6-7.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Allie, czyli Ala Ostrowska to czternastoletnia artystka uliczna wykonująca własne piosenki przy akompaniamencie pianina i ukulele. Materiał prezentowany podczas koncertu powstał ciągu ostatniego roku i układa się w pewną historię.

Muzyk uliczny Robert Lee Fardoe
Robert Lee Fardoe

Robert Lee Fardoe | Walia | Muzyka: Rock / Reggae / Folk

Miasto: 6-7.07 Wrocław, Busker Tour 2024: Dźwięki Ulicy

Gdy Robert miał 11 lat, jego matka usłyszała, jak śpiewa pod prysznicem i powiedziała, że jego głos „nie jest zły”. To komplement od rodzica. Zabawne, ponieważ to rodzina po stronie jego ojca ma talent muzyczny, w tym jego babcia, która śpiewała w operze. To walijska wersja opery — śpiewanie owcom na polach. Można więc winić jego rodzinę za jego wibrato i potrzebę śpiewania w deszczu… Przeprowadził się z Londynu, gdzie studiował muzykę, do Berlina, gdzie jest od tamtej pory, ku rozczarowaniu Ordnungsamt (czyli niemieckiej Straży Miejskiej).

Robert pasjonuje się kwestiami społecznymi i politycznymi i stara się włączyć je do swoich piosenek, z odrobiną ironii i humoru, gdziekolwiek jest to stosowne. A nawet nieodpowiednie. Trzeba kołysać łodzią, dopóki płynie do wybrzeża.

A Dúo Andaban z Argentyny fot. Joanna Dryjańska-Pluta

A Dúo Andaban „Bien Agarraditos” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

Miasto: 12-14.07 Jelenia Góra

„Bien Agarraditos” to pokaz nowego cyrku wypełniony tańcem, akrobatyką partnerską i żonglerką kontaktową.

Pokaz odbywa się bez słów. To wymagające wysokich umiejętności technicznych cyrkowe ewolucje służą do opowiedzenia historii o rozwijaniu się uczucia między dwoma bohaterami: Kanai i Chocolate i ich przygodach.

A Dúo Andaban to argentyńska grupa cyrkowa, którą tworzą Erika Gómez i Maximiliano Garro. Od 2018 prezentują swój autorki spektakl „Bien Agarraditos”.

Astronauts Theatre na festiwalu Busker Tour. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta


Astronauts Theatre „Syrenka Theoni” | Grecja | Żywa statua

Miasto: 12-14.07 Jelenia Góra

Przepiękna postać z mitologii greckiej przypomina nam, że chociaż zachwycamy się pięknem natury, czasami zapominamy, by o nią dbać.

W finałowej scenie uwalnia się z plastiku, którym zanieczyszczane są wody.

Syrenka Theoni to żywa statua ze starannie dopracowanym kostiumem i makijażem, która zachęca publiczność do zrobienia zdjęcia je oraz z nią.

Astronauts Theatre to grecka grupa teatralna założona w 2006 roku. Frosso Zagoreou i Ntinos Pontikopoulos od początku działalności skupiają się na tworzeniu wysokiej jakości spektakli przede wszystkim dla dzieci. Łączy różne formy teatralne (prozę, teatr lalek, cieni, taniec, muzykę na żywo) z wpływami folkloru i teatru ulicznego.

Duet cyrkowy Cia Rumba podczas festiwalu Busker Tour. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Cia Rumba „Receptáculo” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

Miasto: 12-14.07 Jelenia Góra

Argentyński duet Rumba w swoim pokazie „Receptáculo” łączy teatr i taniec z technikami cyrkowymi: akrobatyką partnerską oraz manipulacją przedmiotami np. diabolo.

Poznaj dwójkę akrobatów, których losy splatają się ze sobą w niecodziennych sytuacjach. Ich ciała ulegają metamorfozie i pozwalają na wcielenie w różne postaci.

„Receptáculo” to połączenie wysokich cyrkowych umiejętności technicznych i opowiadania historii za pomocą pantomimy i rekwizytów.

Rumba to duet cyrkowy założony w 2019 roku przez Juana Cruza Ranieriego i Lucianę Denino, absolwentów Uniwersytetu Narodowego w San Martinie w zakresie sztuk performatywnych i cyrkowych.

Artysta cyrkowy Haw Jong Wu z Tajwanu wystąpi w Polsce po raz pierwszy.


Haw Jong Wu „Fluidity Verse(平平仄仄平)” | Tajwan | Diabolo

Miasto: 12-14.07 Jelenia Góra

„Fluidity Verse” Wu Haw-Jonga łączy diabolo, kaligrafię i kendamę, oddając rytmiczną poezję estetyki Dalekiego Wschodu.

Pochodzący z Tajwanu artysta łączy tradycyjne i współczesne techniki z interaktywnymi elementami, oferując nowoczesną interpretację starożytnych form sztuki. Wu,Haw-Jong pracę magisterską napisał o historii chińskich artystów ulicznych. Nieustannie eksperymentuje, poszukując unikalnego stylu. Diabolo to dla niego nie tylko rekwizyt cyrkowy, ale także narzędzie do malowania obrazów.

Wu Haw-Jonga wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Juggling Dom fot. Joanna Dryjańska-Pluta


Juggling Dom „Piramida” | Australia | Żonglerka

Miasto: 12-14.07 Jelenia Góra

Na czterech drewnianych postumentach wystawione są piłki do żonglowania ułożone w kształt piramid.

Domenyk prezentuje różne możliwości konstruowania i rozbijania piramidy poprzez skomplikowane sekwencje żonglerskie. Kolejne ruchy igrają z oczekiwaniami widzów, z zaskakującym momentami, gdy piłeczki są kopane, uderzane i odbijane w nieoczekiwanych kierunkach. Kontrastuje to z precyzyjnie opracowanymi sekwencjami żonglerki i satysfakcjonującymi powtórzeniami, gdy piłki nagle ponownie tworzą znany kształt piramidy.

Domenyk dorastał w Australii i od najmłodszych lat lubił zabawiać ludzi. W 2022 r. ukończył studia licencjackie w zakresie sztuk cyrkowych na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Iluzjonista Muti Santarosa podczas festiwalu Busker Tour. Fot. Joanna-Dryjańska-Pluta


Muti Santarosa „Muti Santarosa Experience” | Chile | Iluzja

Miasto: 12-14.07 Jelenia Góra

Muti Santarosa oparł swoją życiową filozofię na słowach meksykańskiego aktora Mario „Cantinflasa” Moreno, że pierwszym obowiązkiem człowieka jest być szczęśliwym, a drugim — uszczęśliwiać innych ludzi.

Podczas swojego pokazu prezentuje efekty iluzjonistyczne w komediowym wydaniu, żartuje z widzami i angażuje ich do czynnego udziału. Jego celem jest, by ludzie śmiali się z niego, z samych siebie oraz razem z nim.

Muti Santarosa pochodzi z Chile. Zaczął ćwiczyć efekty iluzjonistyczne, gdy miał 8 lat. W późniejszym czasie skupił się na pantomimie i klaunadzie. Pewnego dnia jego przyjaciel dał mu książkę „Cartomagia Fundamental” Vicente Canuto. Książka ta przywróciła iluzję do jego życia i zainspirowała go do tworzenia spektakli.

Twinsanity z Grecji


Twinsanity | Grecja | Muzyka (hip-hop)

Miasto: 12-14.07 Jelenia Góra

Twinsanity to hip-hopowy duet z ulic Aten, składający się z braci bliźniaków Raya i Giannisa, występujących pod pseudonimami Eyekonik i Linkone.

Zaczęli występować w 2011 roku, gdy mieli 18 lat i szybko stali się częścią greckiej społeczności hip-hopowej, rozwijając swoją pasję do muzyki i graffiti.

Mają na koncie dwa albumy „The Quest” (2016, Bashment Record) i „Vulture Culture” (2019, Melting Records). W maju 2024 roku zaprezentowali „In the Belly of the Underdog” – książkę ze zdjęciami i wierszami z ostatniej dekady ich artystycznej podróży oraz nową muzyką.

Eyekonik i Linkone nagrywają w swoich dwóch ojczystych językach — angielskim i greckim. Każdy ze swoich wersów piszą intencjonalnie i nieustraszenie, okazując uznanie dla swojej społeczności i zwracając uwagę na kwestie polityczne i społeczne.

Twinsanity występowali na wszystkich najważniejszych festiwalach hip-hopowych w Grecji, oraz w Szkocji i Anglii, a także jako support grup The Pharcyde, Foreign Beggars i Wu-Tang Clan. Pomimo tego, że dzielili scenę z legendarnymi artystami, nadal uważają ulicę za inspirującą i występują na niej, gdy tylko mają okazję.

Twinsanity wystąpią w Polsce po raz pierwszy.

Para artystów cyrkowych ubrana w kostiumy w kolorach fioletowym i żółtym. Kobieta strzela w łuku, mężczyzna trzyma tarczy. W tle znak z logo festiwalu cyrkowego Busker Tour
Pokaz cyrkowy grupy Gato Blanco Gato Negro. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Gato Blanco Gato Negro „Atempo” | Argentyna | pokaz cyrkowy, akrobatyka partnerska 

Miasto: 09.08.2024 Żary

„Atempo” to niemy spektakl cyrkowo-teatralny, który łączy komedię fizyczną, wiele dyscyplin cyrkowych: akrobatykę partnerską, żonglerkę diabolo i piłeczkami, a do tego łucznictwo. Żywiołowa para klaunów zabiera publiczność w pełną niespodzianek podróż w czasie.

Paula i Javier są absolwentami szkół artystycznych w Rosario w Argentynie. Od 2017 roku pracują razem jako Gato Blanco Gato Negro (po polsku biały kot, czarny kot) Koty są zwinne, wyginają się i skaczą. Podobno przeganiają też złe duchy i negatywne energie. Podobnie jak ten duet klaunów akrobatów wykonujący piruety z uśmiechem na twarzy. Czerń i biel oznaczają też kontrast, podobnie jak duży i mała. On z nogami do nieba, ona drobna, ale silna. Dwa różne charaktery, które się uzupełniają.

Akrobata w kole. W tle znak z logiem festiwalu Busker Tour
Akrobata Alvin Yong podczas festiwalu Busker Tour. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta  

Alvin Yong „Soul to Show” | Malezja | pokaz cyrkowy, akrobacje w kole Cyra

Miasto: 10.08.2024 Żary

„Soul to Show” to opowieść łącząca rutyny cyrkowe i refleksje życiowe, oparte na podróży Alvina jako artysty. Od dzielenia się swoim entuzjazmem wobec diabolo, po odkrywanie artystycznego świata poprzez koło Cyra. Historia stojąca za „Soul to Show” to poszukiwanie „światla” – w języku malajskim „Cahaya”.

Alvin Yong Kin Hoe to malezyjski artysta cyrkowy. Jego cyrkowa podróż rozpoczęła się od marzenia o zostaniu artystą diabolo i podróżowaniu po świecie. Pierwsze doświadczenie zdobył jako busker na Tajwanie, a następnie przeszedł profesjonalne szkolenie w INAC — szkole cyrkowej w Portugalii.

Artystka cyrkowa Concentrico Circo za parasolką w kropki.
Concentrico Circo manipuluje piłkami i parasolkami. Fot. Tobiasz Papuczys

Concentrico Circo „Magiczny świat Rolandy” | Argentyna | pokaz cyrkowy, manipulacja piłkami

Miasto: 11.08.2024 Żary

Na pierwszy rzut oka Rolanda może wydawać się być postacią z innej epoki. Jednak, gdy w jej ręce trafiają rekwizyty, cała uwaga skupia się na jej umiejętnościach cyrkowych. Podczas pokazu kręci piłkami, balansuje parasolkami, rozśmiesza publiczność i porusza się jak wąż. Starannie dobrane sukienki oraz pasujące do nich rekwizyty nie pozostawiają wątpliwości, że oglądamy przedstawienie.

Concéntrico Circo to marka stworzona przez Guilmar — performerkę i trenerkę cyrku społecznego z Buenos Aires (Argentyna) z ponad 20-letnim doświadczeniem. W swoich pokazach łączy rutyny cyrkowe i klaunadę.

DEANisHOME na Festiwalu Busker Tour. Fot. Joanna Dryjańska-Pluta


DeanIsHome „DeanIsHome Show” | Bułgaria | Muzyka

Miasta: 12-14.07 Jelenia Góra, 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Dimitar Gospodinov, lepiej znany jako DEANisHOME, to 31-letni multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów i wokalista.

Dean śpiewa chwytliwe, oryginalne piosenki, które w większości napisał dla byłych dziewczyn, o swoim pragnieniu podążania artystyczną ścieżką, opuszczeniu domu w celu odnalezienia siebie i odrobiną melancholii, jednocześnie tworząc żywą imprezową atmosferę. Muzycznie Dean łączy taneczne, zapętlone na żywo bity perkusyjne z radosnymi liniami gitar, głównie w skali durowej.

Jego muzyczna podróż rozpoczęła się w małym górskim miasteczku Wraca w Bułgarii. Ma wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria dźwięku i perkusja. Sześć lat temu przeprowadził się do Berlina i od tego czasu jest pełnoetatowym buskerem.

Dean podróżuje, pisze piosenki, nagrywa i wykonuje swoją muzykę jako niezależny artysta, realizując swoje nastoletnie marzenie o życiu jak gwiazda rocka. Wydał ponad 20 albumów z autorską muzyką, zarówno w języku angielskim, jak i bułgarskim. Z każdym kolejnym utworem Dean pokazuje swoją wszechstronność jako artysta, przekraczając gatunki muzyczne i grając na wielu instrumentach.

DEANisHOME powraca do Polski po wydaniu albumu „Spanish Omelette”, który premierę miał w marcu 2024. Jedna z wersji piosenki „Regrets” powstała podczas koncertów na ulicach Krotoszyna, Wrocławia i Zielonej Góry podczas festiwalu Busker Tour 2023.

Duet artystów cyrkowych w czerwonych marynarkach, słowne logo Busker Tour 2024 oraz ilustrowane postacie akrobatów
Duet cyrkowy Cambalache z Argentyny

Cambalache „Acro-clumsiness” („Akro-niezdarność”) | Argentyna | pokaz cyrkowy, akrobatyka partnerska, klaunada

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Cambalache to duet cyrkowy z Rosario w Argentynie, stworzony przez nauczycieli wychowania fizycznego, którzy dzielą także pasję do sztuki i cyrku. W swoim spektaklu „Akro-niezdarność” łączą elementy akrobatyczne i komedię. Energiczna i zawrotna tancerka spotyka eleganckiego akrobatę mającego obsesję na punkcie estetyki. Co może wyniknąć z połączenia ich przeciwnych temperamentów?

Będzie to debiut duetu Cambalache w Polsce. Do tej pory Abi i Licha występowali na ulicach Argentyny i krajów sąsiednich.

Muzyk uliczny Sammer Salah, logo Busker Tour 2024 oraz ilustrowana postać giatrzysty z różową gitarą
Muzyk Sammer Salah

Sammer Salah „The Star Keeper” | Egipt | muzyka

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Muzyczna podróż Sammera rozpoczęła się w Aleksandrii w Egipcie, gdzie wchłonął bogatą kulturową i poetycką scenerię starożytnego miasta.

Dorastając, nawiązał głęboką więź z artystami z różnych środowisk, kształtując swój artystyczny etos. Gitara stała się jego medium, poprzez które wyraża swoją duszę. Sammer pisze zarówno po arabsku, jak i po angielsku i przekraczając granice językowe. Jego muzyczne poszukiwania zagłębiają się w innowacje, z jednoczesnym poszanowaniem dziedzictwa jego mistrzów i osobistymi interpretacjami bluesa, jazzu i psychodelicznego rocka. Rezultatem jest harmonijna fuzja oryginalnych dźwięków splecionych z jego kulturowymi korzeniami.

W lutym 2023 roku Sammer wydał swój debiutancki album „Searching for a Meaning”.

Artysta cyrkowy Cyr Siux Circus z Chile

Cyr Siux Circus „Evolution Now” | Chile | pokaz cyrkowy, akrobacje w kole Cyra

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Cristián Ortiz (Cyr Siux Circus) jest interdyscyplinarnym artystą z Chile z pasją do muzyki, cyrku i sztuk wizualnych. Niezależnie od tego, czy maluje, przygotowuje projekty graficzne, komponuje czy wykonuje akrobacje w kole Cyra, jest zawsze gotowy na kreatywne wyzwania.

„Evolution Now” to historia jaskiniowca, który odkrywa koło. Szukając jedzenia, znajduje przyjaźń i miłość i uświadamia sobie, że prawdziwa ewolucja pochodzi ze współczucia, pokoju i relacji międzyludzkich.

Cyr Siux Circus wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Artysta cyrkowy Kalambres z Meksyku

Compagnia Kalambres „El Aletreo” | Meksyk | pokaz cyrkowy, chodzenie po linie, manipulacja przedmiotami

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Humberto Kalambres to nazwa sceniczna meksykańskiego artysty cyrkowego. Karierę rozpoczął jako samouk, następnie kształcił się w szkole sztuk cyrkowych w Puebli. Na ulicy występuje od 2015 r.

„El Aletreo” to opowieść o podróży Kalambresa w świecie wypełnionym książkami. Odkrywanie różnych historii, przypomina mu, jak cudownie jest dać się ponieść wiatrowi i mieć odwagę być wolnym i uśmiechniętym. W spektaklu wykorzystywane są dziedziny cyrkowe takie jak np. chodzenie po linie, manipulacja przedmiotami i żonglerka.

Humberto Kalambres wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Muzyk i żongler Gaku The Juggling Drummer z Japonii

GAKU The Juggling Drummer „Jugglingdrum performance” | Japonia | żonglerka i gra na perkusji

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

GAKU pochodzi z Japonii i prezentuje unikalne połączenie żonglerki i gry na perkusji. Zachwyca publiczność rytmami i latającymi pałeczkami perkusyjnymi, a dla jeszcze bardziej spektakularnego efektu dodaje trochę płomieni.

GAKU wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Duet akrobatów Milletman i MiM oraz ilustrowane postacie. Jedna strzela z łuku stopą, druga żongluje na monocyklu
Duet akrobatów Milletman & MiM

MulletMan & MiM „MulletMan and MiM” | Australia, Nowa Zelandia | pokaz cyrkowy: kontorsje, akrobatyka, strzelanie z łuku

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Duet cyrkowy MulletMan & MiM składa się z performerów z Nowej Zelandii i Australii.Ich dynamiczny uliczny pokaz jest wypełniony wyczynami pokazującymi ich bogate doświadczenie i mistrzowskie opanowania ciała. Dzięki szerokiemu zakresowi umiejętności w akrobatyce, żonglerce, kontorsji, jeździe na monocyklu i łucznictwu nożnemu, wiedzą, jak zapewnić rozrywkę publiczności.

MulletMan występuje od 25 lat, a od 5 lat także w duecie z MiM zarówno na ulicy, jak i na różnych wydarzeniach.

MulletMan i MiM wystąpią w Polsce po raz pierwszy.

Akrobatka Julia z Kanady

Julia „Plaf!” | Kanada | akrobatyka w kole

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Julia od zawsze zajmuje się sztukami performatywnymi: śpiewem, aktorstwem, improwizacją i tańcem, co ostatecznie doprowadziło ją do świata cyrku.

Julia poświęciła większość swojej kariery pracy w obozach dla uchodźców, dając pokazy ludziom, którzy nie mają łatwego dostępu do sztuki. Nie powstrzymało jej to jednak przed występowaniem ze swoim solowym show. W ciągu ostatnich siedmiu lat zaprezentowała go już ponad 500 razy.

„Plaf!” to spektakl uliczny inspirowany latami 50. Julia prezentuje mieszankę akrobatyki, manipulacji ogniem, muzyki i komedii, a wszystko to do najlepszych hitów Elvisa i Chucka Berry’ego! To energetyczny pokaz, który przenosi publiczność w czasie. Dzięki akrobacjom na wysokim poziomie w wielkim kole Rocky i wyjątkowemu finałowi, artystka wykazuje się odwagą jak silne kobiety tamtych czasów.

Julia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Artysta cyrkowy z Tajwanu Kuo Chien-Hung

Kuo Chien-Hung „Moving Zen” | Tajwan | pokaz cyrkowy, żonglerka, akrobatyka

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Kuo Chien Hung urodził się na Tajwanie w 1993 roku i kształcić się w niekonwencjonalnym systemie edukacji.
W wieku 20 lat nauczył się ognia, manipulacji kijem i tańca. Od 2013 roku praktykuje sztuki cyrkowe, szukając sposobów na poruszenie ludzkich serc. Zainspirował go tancerz butoh, który pokrył całe swoje ciało błotem, co doprowadziło go do zrozumienia, czym jest piękno. Wierzy, że można odnaleźć siebie nawet w lesie, rozmawiając z drzewami.

„Moving Zen” to spektakl z różnymi rodzajami choreografii i wymagającymi wysokich umiejętności technikami, w tym manipulacji kryształową kulą, ośmioma pierścieniami, sześcianem i tańcem ognia.

Gdybyś miał wyruszyć w ostatnią podróż życia, gdzie chciałbyś się udać i co byś zrobił?

Kuo Chien-Hung wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Żywe rzeźby Vincent Von Grotesque

Vincent Von Grotesque „Z Pamiętnika Diabła” | Polska | żywe rzeźby

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Vincent Von Grotesque, czyli Rafał Śpiewak oraz Piotr Gilbert Zwolski zaprezentują performance pt. „Z Pamiętnika Diabła”. Łączą w nim ruch, głos, teksty, wokalizy i śpiew, a także kostiumy z pogranicza żywej rzeźby i obrazu.

„Z Pamiętnika Diabła” to akt, w którym Mefistoleles i wąż Behemot przyglądają się z bliska, jak ludzkie życie w mieście zmieniło się od ich ostatniej wizyty.

W trakcie częściowo improwizowanego występu artyści pozują do zdjęć i zastygają w stop-klatkach.

W zależności od warunków przestrzeni ulicznej czas i spektrum występu się zmienia. Można w tym wszystkim dostrzec formę gagów, komedii i groteski, a przede wszystkim osobliwy, upiorny teatr duetu, w którym wybrzmiewają autorskie poetyckie teksty. Nawiązują one do życia Rafała, gdy w roku 2013 miał sprawę sądową za wcielanie się w postać Diabła pod Kościołem Mariackim w Krakowie.

Akrobaci Duo Caricia
Dúo Caricia

Dúo Caricia „Funcionados” | Argentyna | pokaz cyrkowy, akrobatyka

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Peligra y Riesgo, chociaż zupełnie inni, potrafią połączyć siły, by gdy wymaga tego sytuacja. „Funcionados” to opowieść o tym, jak łatwiej jest rozwiązywać problemy, gdy nie musimy tego robić sami.

Pokaz argentyńskiej Dúo Caricia wypełniony to połączenie teatru, tańca, żonglerki i akrobatyki partnerskiej.

Dúo Caricia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Artystka cyrkowa Compañía Frac z Argentyny

Compañía Frac „Prezent” | Argentyna | żonglerka, teatr

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

Rocío urodziła się w Mar del Plata w Argentynie. Początkowo studiowała socjologię, ale od ponad dekady skupiona jest tylko na cyrku. Przez półtora roku podróżowała i żonglowała po Ameryce Południowej, po czym zaczęła uczyć się różnych dziedzin sztuki, takich jak klaunada, akrobatyka, żonglerka, kontorsja, teatr fizyczny i taniec. W ciągu ostatnich sześciu lat brała udział w wielu projektach i rezydencjach.

Obecnie Rocío pracuje jako nauczycielka i performerka cyrkowa. W swoich pokazach tworzy dramaturgię bez słów i łączy różne języki performatywne, głównie teatr, taniec i manipulację przedmiotami.

Tego lata podróżuje po Europie, prezentując swój uliczny spektakl „Prezent”.

Jej bohaterka Elvira otrzymuje podarunek. Nie mogąc go otworzyć, wymyśla zabawę z udziałem publiczności, prezentując wyczyny żonglerskie i inne cyrkowe rutyny wokół tajemniczego pudełka.

Rocio wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Po prawej zdjęcie mężczyzny grającego na handpanie, a po lewej jego ilustrowana postać.
Muzyk uliczny TIMAY

TIMAY „Handpan Music” | Austria | muzyka, handpan

Miasta: 24-25.08. Krotoszyn, 27-28.08 Zielona Góra, 30.08.-01.09 Wrocław

TIMAY pochodzi z Wiednia (Austria) i jest autorem piosenek i muzykiem grającym na handpanie. Jego doświadczenie jako piosenkarza i autora odzwierciedla się w jego twórczości — perkusyjnych, melodyjnych i popowych utworach. Zafascynowanie muzyką i wszechstronnym instrumentem, jakim jest handpan, doprowadziły go do porzucenia pracy i zostania pełnoetatowym muzykiem. Od tego czasu jest integralną częścią austriackiej sceny ulicznej, występując codziennie.

TIMAY wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Organizatorzy

Małgorzata Węglarz we współpracy z Miastem Jelenia Góra, Żarskim Domem Kultury w ramach Międzynarodowych Spotkań Plenerowych, Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury oraz Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury w ramach Lata Muz Wszelakich.

Busker Tour 2024 we Wrocławiu organizowany jest przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Ulicznych Dundun i współfinansowany jest ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.