Busker Tour 2024 (Krotoszyn, Zielona Góra, Wrocław)


Logo festiwalu Busker Tour 2024

Zapraszamy na Busker Tour 2024 – podróżny festiwal, na którym prezentowane jest bogactwo sztuki ulicznej w międzynarodowym wydaniu i najróżniejszych odsłonach. 

Podczas łączonej trasy artyści wystąpią w Krotoszynie (24-25 sierpnia), w Zielonej Górze (27-28 sierpnia) oraz we Wrocławiu (30 sierpnia-1 września).

Program festiwalu Busker Tour zmienia się co roku i obejmuje interdyscyplinarne sztuki performatywne (teatr, taniec, muzykę) oraz cyrkowe. 

Buskerzy zaprezentują nieoczywiste i zaskakujące, jak i popularne cyrkowe numery i gagi. Udowodnią, że żonglować można stopami oraz grając jednocześnie na perkusji płonącymi pałeczkami. Strzelanie z łuku, kontorsje, jazda na monocyklu, akrobacje i koncerty z autorską muzyką to tylko niektóre z wielu propozycji. Od latynoskiej klaunady z przymrużeniem oka, przez poetycką narrację, do energetycznych rytmów arabskich — festiwal Busker Tour to mieszanka stylów, kultur, dziedzin i dyscyplin artystycznych.  

Buskerzy z całego świata na polskich ulicach

Busker Tour to festiwal prawdziwie międzynarodowy. Zaproszeni w tym roku buskerzy pochodzą z kilkunastu krajów z pięciu kontynentów. Do Polski przyjadą, większość z nich po raz pierwszy, na zaproszenie Małgorzaty Węglarz — dyrektora artystycznego festiwalu. Wystąpią artyści z Tajwanu, Nowej Zelandii, Japonii, Kanady, Chile, Egiptu, Australii, Polski, Bułgarii i Meksyku, oraz, już tradycyjnie, z Argentyny.

Festiwal Busker Tour to święto performerów, dla których zamiana dowolnych placów w scenę, a przechodniów w publiczność to codzienność. Pokazy uliczne wymagają umiejętności adaptacji i nawiązywania kontaktu z nieznajomymi. Mistrzowskie opanowanie własnego ciała i rekwizytów oraz najtrudniejsze technicznie numery nie wystarczą, by zdobyć uznanie i utrzymać zainteresowanie widza, który w każdym momencie może odejść. Na ulicy równie ważna jest charyzma oraz sposób prezentacji.

Rozrywka dla publiczności w każdym wieku

Na wydarzenie zapraszamy widzów każdym wieku. Przekonaj się, jak w jednym miejscu wspólnie bawią się wszystkie pokolenia.

Nie musisz znać języków obcych. Nowy cyrk skupia się na wykorzystywaniu rekwizytów i trików oraz mowy ciała do opowiadania historii i angażowania publiczności.

Wstęp

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją występów ulicznych, wrzuć performerom coś do kapelusza. 

Trasa Festiwalu Busker Tour 2024:

Krotoszyn (24-25 sierpnia),

Zielonej Góra (27-28 sierpnia) 

Wrocław (30 sierpnia-1 września) 

Organizatorzy:

Małgorzata Węglarz we współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury w ramach Lata Muz Wszelakich oraz Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury.

Busker Tour 2024 we Wroclawiu organizowany jest przez Stowarzyszenie Promocji Artystów Ulicznych Dundun i współfinansowany ze środków Gminy www.wroclaw.pl oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego https://umwd.dolnyslask.pl/