Artyści Busker Tour 2023


Busker Tour to podróżny festiwal sztuk performatywnych i współczesnego cyrku z udziałem buskerów z całego świata.

Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny, programując festiwal, stawia na zaprezentowanie bogactwa sztuki ulicznej, która daje miejsce na improwizację i eksperymenty. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin.

Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory.

W głównym programie festiwalu we Wrocławiu, w Zielonej Górze i w Krotoszynie znajdą się tylko pokazy, które nie były jeszcze prezentowane w tych miastach.

Do Żar i Józefowa zaprosiliśmy artystów, których już znamy i lubimy, ale wystąpią w tych miastach po raz pierwszy.

Daty Busker Tour 2023:

16, 18.06.2023 Józefów

11.08.2023 Żary

19-20.08.2023 Krotoszyn

22-23.08.2023 Zielona Góra

25-26.08.2023 Wrocław

27.08.2023 Warszawa

Buskerzy

Mężczyzna strzela z łuku do balona przyczepionego do czerwonego kapelusza, który ma na głowie Gaia Ma
Gaia Ma fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Gaia Ma „Uderz w moje serce” | Klaunada, manipulacja kapeluszami | Włochy

Miasta: Józefów 18.06.2023, Żary 11.08.2023

„Uderz w moje serce” to komediowy, poetycki, a może nawet odrobinę romantyczny pokaz cyrkowy. Łuk, strzała i Gaia Ma łapiąca równowagę, latające kapelusze, tańcząca na scenie. Jej serce będzie celem nieznanego strzelca. Czy trafi?

Gaia Matulli vel Gaia Ma to multidyscyplinarna artystka z Włoch. Jej pierwszą pasją było malarstwo, ale w 2009 roku odkryła klaunadę i postanowiła rozwijać się jako performerka.
Przez lata uczestniczyła w różnych warsztatach i ukończyła Atelier Teatru Fizycznego Philipa Radice’a w Turynie. Brała udział w kursach z zakresu teatru, akrobatyki, dykcji, nauki tekstu, głosu, walki scenicznej, tańca współczesnego, stepowania, manipulacji przedmiotami i tańca współczesnego.

Wywiad: Gaia Ma: rozśmieszanie ludzi to poważne zadanie

Zespół Justin 3 podczas koncertu ulicznego. Na pierwszym planie wokalista z gitarą
Justin 3 fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Justin 3 „Lullabies from Space” | Litwa | muzyka

Miasto: Józefów 18.06.2023

Justin 3 to zespół muzyczny z Litwy, który łączy akustyczny pop i muzykę rockową z dźwiękami elektronicznymi. Jego założycielem jest Justinas Stanislovaitis — gitarzysta, wokalista, autor tekstów i aktor.

Grupa ma na koncie albumy studyjne „Illusion”, „Lullabies from Space” oraz liczne single.

Poprzez swoje autorskie piosenki chcą przekazać podnoszące na duchu wiadomości i zapewnić pocieszenie w trudnych chwilach.

W Józefowie wystąpią w składzie: Justinas Stanislovaitis (wokal, gitara), Augustinas Skeberdis (saksofon), Salvijus Žeimys (perkusja).

Krzysztof żongluje siekierami, balansując na drabinie. W tle krotoszyński Ratusz
Krzysztof Kostera fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Krzysztof Kostera „Niebezpieczne rzeczy” | Polska | wolna drabina, żonglerka

Miasto: Józefów 16.06.2023

„Niebezpieczne rzeczy” to pokaz uliczny w wykonaniu Krzysztofa Kostery – podwójnego absolwenta Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku.

Zgodnie z tytułem, wypełniony jest numerami cyrkowymi wymagającymi wysokich umiejętności technicznych. Krzysztof żongluje pięcioma maczugami, siekierami, wykonuje swoje popisowe ewolucje na drabinie ekwilibrystycznej i jeździ na monocyklu. Całość w humorystycznym wydaniu i z czynnym udziałem publiczności.

Artysta uliczny Richard Filby balansuje na równoważni i żongluje. W tle wrocławski Ratusz.
Richard Filby fot. Tobiasz Papuczys

Richard Filby „The Richard Filby Spectacule” | Australia | Rola bola, żonglerka

Miasta: Józefów 18.06.2023, Żary 11.08.2023

„Richard Filby Spectacule” to pokaz cyrkowy i komediowy, łączący żonglerkę, ekwilibrystykę i interakcję z publicznością. Chociaż Richard jest człowiekiem wielu talentów, który ciągle dodaje do swojego repertuaru nowe cyrkowe rutyny, on sam wierzy, że główną atrakcją jego pokazu jest jego urok osobisty połączony z australijskim dowcipem. Żonglowanie podczas balansowania jest dla niego tak naturalne, jak mówienie, więc zazwyczaj łączy to wszystko na szczycie równoważni. Richard docenia każdą okazję do ubrania garnituru i kapelusza i dostarczenia rozrywki nowej publiczności. Sprawdzony na ulicach, w pubach i teatrach, w słońcu w Melbourne i w deszczu w Londynie, pokaz „Richard Filby Spectacule” może być prezentowany wszędzie i o każdej porze roku.

Pochodzący z Australii, a obecnie mieszkający w Londynie Richard Filby jest artystą cyrkowym i komikiem. W swoich pokazach łączy zaawansowaną żonglerkę nożami, piłkami oraz ogniem i balansowanie na rola bola. Regularnie występuje w Convent Garden w Londynie.

Wywiad Richard Filby: woli rozwijać umiejętności niż robić bezbłędne pokazy

Krotoszyn, Wrocław, Zielona Góra

Artysta cyrkowy ubrany na czarno z rekwizytem diabolo w jaskrawym kolorze
Alvin Yong – zdjęcie promocyjne

Alvin Yong „Soul to Show” | Malezja | Cyrk, diabolo, koło Cyra

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Alvin Yong Kin Hoe to malezyjski artysta cyrkowy. Jego cyrkowa podróż rozpoczęła się od marzenia o zostaniu artystą diabolo i podróżowaniu po świecie. Pierwsze doświadczenie zdobył jako busker na Tajwanie, a następnie przeszedł profesjonalne szkolenie w INAC — szkole cyrkowej w Portugalii.

„Scena jest miejscem odkrywania ludzkiej duszy”. – autor nieznany.

„Soul to Show” to opowieść łącząca rutyny cyrkowe i refleksje życiowe, oparte na podróży Alvina jako artysty. Od dzielenia się swoim entuzjazmem wobec diabolo, po odkrywanie artystycznego świata poprzez koło Cyra. Historia stojąca za „Soul to Show” to poszukiwanie „światla” – w języku malajskim „Cahaya”.

Alvin Yong wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Uśmiechnięty klaun Cesco w pełnym makijażu
Cesco fot. promocyjne artysty

Cescoartist „Ridi che ti fa bene” | Włochy | Klaunada

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Francesco Laganara urodził się w Bari we Włoszech i ma pochodzenie tajskie i włoskie.

Po raz pierwszy zetknął się z iluzją, gdy miał 10 lat i tak bardzo poświęcił się opanowaniu swoich umiejętności, że pracował na pierwszych zleceniach, gdy miał zaledwie 15 lat.

W szkole średniej dołączył do szkolnego teatru i zainteresował się sztukami performatywnymi. Na ulicy występuje od 18 roku życia, łącząc magię, pantomimę i klaunadę. Uwielbia występować we Włoszech, gdzie „publiczność jest szalona”. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie, jak mówi: „ludzie są bardziej nieśmiali, ale jeśli kochasz to, co robisz, wszystko idzie dobrze”. Ludzie często zapominają się uśmiechać, ale pokaz „Ridi che ti fa bene” przypomina o tym, jak ważne jest, by czasem odpuścić.

Cesco publikuje filmy ze swoimi gagami na platformie TikTok, gdzie zyskał ponad 1 milion obserwujących.

Cesco wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Daigoro pozuje ubrany w kamizelkę. Trzyma czerwony balon.
Daigoro fot. promocyjne

Daigoro „Voilà – Magia bez sztuczek” | Włochy | Iluzja

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Daigoro to 24-letni performer z Turynu we Włoszech. Od 18 roku życia regularnie występuje na ulicy.

„Voilà — Magia bez sztuczek”, to pokaz, w którym rutyny iluzjonistyczne są tylko pretekstem do zbudowania więzi z publicznością.

Daigoro wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

DEANisHOME
DEANisHOME fot. margo.visual

DEANisHOME | „DEANisHOME show” | Bułgaria | Muzyka

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Dean jest 30-letnim multiinstrumentalistą, autorem tekstów i wokalistą. Jego muzyczna podróż rozpoczęła się w małym górskim mieście Vratza w Bułgarii, gdy dołączył do swojego pierwszego zespołu punkowego jako basista. Od tego czasu brał udział w różnych projektach i ukończył studia licencjackie z inżynierii dźwięku i perkusji.

Dean przeprowadził się do Berlina pięć lat temu i od tego czasu jest pełnoetatowym buskerem.

Jego zdaniem muzycy powinni sami produkować swoją muzykę i nie bać się dzielić tym, co tworzą. Zgodnie z tym podejściem wydał 21 albumów w różnych gatunkach: Indie, Alternatywa, Rock, LoFi hip-hop, muzyka akustyczna, walc i elektroniczna.

Obecnie, jako DEANisHOME, tworzy wysokoenergetyczne jednoosobowe show przy użyciu loopera, padów perkusyjnych, gitary i wokalu. Brzmi to tak, jakby cały rock’n’rollowy zespół grał przed tobą, ale to tylko jeden człowiek wprost z ulic Berlina.

The Gipsy Marionettist z marionetką przedstawiającą kościotrupa
The Gipsy Marionettist fot. promocyjne artysty

The Gipsy Marionettist „Cygański Marionetkarz” | Rom pochodzący z Bośni, obecnie mieszka we Włoszech | Teatr lalek

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Rasid Nikolic urodził się w 1989 roku w byłej Jugosławii, tuż po upadku muru berlińskiego i przed wybuchem konfliktu bałkańskiego. Aby uciec przed wojną, jego rodzina przeniosła się do Włoch. Są Romami, lepiej znanymi jako Cyganie.

Dzieciństwo i pochodzenie Rasida wpłynęły na jego twórczość. Wybrał „The Gipsy Marionettist” (Cygański Marionetkarz) jako swój pseudonim sceniczny, a swój spektakl wykorzystuje jako okazję do wyjaśnienia kultury romskiej i bałkańskiej. Wierzy, że marionetki mają pierwotną i mistyczną moc jako forma egzorcyzmu, zdolna dotknąć najgłębszego strachu i ludzkiej duszy.

Każda marionetka jest inspirowana przez członków jego rodziny. Łapczywy i ognisty Szkielet, kruczoczarny i słodki Tygrys, tajemnicza Tancerka Brzucha z orientalną nutą i wiele innych. Dowiedz się więcej o ich brawurowej podróży z Jugosławii do Włoch i jak wpłynęła ona na ich relacje rodzinne, struna po strunie.

Jasiek
Jasiek fot. promocyjne

Jasiek | „Balwierz SPA” | Polska | Klaunada

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

„Balwierz SPA” to pokaz uliczny, który tworzy parodię zabiegów upiększających i niesamowite metamorfozy. Trójkołowy rower wyposażony jest w sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb. Usługi kosmetyczne, fryzjerskie i wszelkie inne, tym razem dostępne są na ulicy. A to wszystko w klimacie PRL-u.

Jasiek Grządziela to pasjonat klaunady, cyrku, a także szeroko rozumianego teatru ruchu. Występował z Teatrem Pinezka. W 2013 roku założył swój własny solowy teatr pod nazwą „Teatr JaSię”, dla którego stworzył i wciąż rozwija odgrywaną przez siebie postać zielonego klauna. Bierze czynny udział w życiu teatralnym nie tylko Wrocławia, ale i Polski. Występował między innymi w spektaklach teatru tańca: „Kantor: Tropy Collage”, „Sideways rain”, „Widma”, „Klatce z łez”.

Trzy kobiety ubrane na różowo pozują do zdjęcia. Pierwsza trzyma kwiaty, dryga wiertarkę, a trzecia hula hop.
Le Vamp fot. promocyjne artysty

Le Vamp „Pink Punk” | hula hop, kontorsje, akrobatyka | Włochy, Ekwador

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Le Vamp to trio cyrkowe składające się z akrobatki Valerii z Turynu, hula-hooperki i kontorsjonistki Morgany z Bolonii we Włoszech oraz akrobatki powietrznej Anaflavii z Ekwadoru. 

„Pink Punk” to różowy świat lalek, wierteł i złamanych serc. Ironiczny i lekceważący pokaz, nieco punkowy i celowo prowokujący. Trzy performerki na scenie bawią się stereotypami kobiecego świata, przejmując je, wyolbrzymiając i wywracając do góry nogami. Akrobacje, hula-hoop, kontorsje i koło Cyra oraz dużo ironii to składniki tego stworzonego w 2022 roku pokazu.

 Le Vamp wystąpią w Polsce po raz pierwszy.

Performer Monk trzyma w ręce kilka kryształowych kul do manipulacji.
Performer Monk fot. promocyjne artysty

Performer MONK „Nirvana Show” | Żonglerka, drabina ekwilibrystyczna | Japonia

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

„Nirvana Show” to dynamiczny pokaz z elementami żonglerki, komedii i iluzji.

Pochodzący z Japonii MONK w humorystyczny sposób tłumaczy prawo Karmy, pokazując jednocześnie swoje umiejętności cyrkowe. MONK dąży do odnalezienia prawdy poprzez osiągnięcie swojego ostatecznego celu — nirwany.

Mężczyzna i kobieta wykonują akrobacje partnerskie. Mężczyzna stoi w jeziorze, a kobieta stoi do góry nogami na jego rękach
Cia Patagonia fot. promocyjne grupy

Cia Patagonia „Cała podróż” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Duo Patagonia to argentyński duet, który powstał w 2020 roku i łączy kilka dyscyplin, w tym cyrk współczesny, taniec i muzykę.

„Cała podróż” to spektakl o parze podróżników, która zgubiła się i musi dotrzeć do celu przed zmierzchem. Do pokonania mają jeziora, góry i bezkresne pustynie. Muszą dzielić tę samą przestrzeń i współpracować, aby znaleźć właściwą trasę. Ich podróż wypełniona tańcem i akrobatyką przyniesie wiele przygód, kłótni i śmiechu. Czy uda im się wspólnie dotrzeć do celu?

Duo Patagonia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Muzyk siedzi nad rzeką i gra na pile muzycznej
Proyecto LupA fot. promocyjne artysty

Proyecto LupA „Tierra y Las Vias” | Argentyna | Muzyka

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Proyecto LupA urodził się w Buenos Aires w Argentynie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Konserwatorium Alberto Ginastera w Buenos Aires, specjalizując się w grze na fortepianie. Studiował również grę na gitarze. Później wkroczył do świata cyrku, skupiając się na żonglerce kontaktowej i klaunadzie. Ukończył również dwuletnie szkolenie aktorskie w Barcelonie.

Jego pierwszy album „Tierra y las Vías” został zainspirowany ruchem „croto” w Argentynie na początku XX wieku. Poprzez muzykę stara się przywołać krajobrazy, postacie i historie z tamtego okresu.

Proyecto LupA komponuje na żywo na podstawie stałej struktury przy użyciu loopera, który w połączeniu z instrumentami takimi jak gitara, syntezator, charango, akordeon, piła muzyczna itp. pozwala na chwile improwizacji i eksperymentów oraz tworzenie różnych warstw dźwiękowych.

Jego muzyczne show ma być podróżą przez różne style, brzmienia, klimaty i emocje. Łączy instrumenty elektroniczne i klasyczne, różne style muzyczne, takie jak rock, flamenco, folklor argentyński, muzyka andyjska, muzyka elektroniczna i innych.

Proyecto LupA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Duet artystów cyrkowych Rumba podczas pokazu wykonuje akrobacje
Rumba fot. promocyjne artystów

Rumba „Receptáculo” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Rumba to duet cyrkowy założony w 2019 roku przez Juana Cruza Ranieriego i Lucianę Denino, absolwentów sztuk performatywnych specjalizujących się w występach cyrkowych na National University of San Martin (UNSAM, Argentyna).

W swoim spektaklu „Receptáculo” łączą teatr i taniec z technikami cyrkowymi: akrobatyki partnerskiej oraz manipulacji przedmiotami np. diabolo.

Poznaj dwójkę akrobatów, których losy splatają się ze sobą w niecodziennych sytuacjach. Ich ciała ulegają metamorfozie i pozwalają na wcielenie w różne postaci.

„Receptáculo” to połączenie wysokich cyrkowych umiejętności technicznych, teatru fizycznego i absurdu.

Rumba wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Porter iluzjonisty Sama występującego pod pseudonimem Sammy Showtime
Sammy Showtime fot. promocyje artysty

Sammy Showtime „Sammy Showtime” | Australia | Iluzja

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Sam King rozpoczął swoją przygodę z występami ulicznymi na surowym terenie Adelaide w Południowej Australii. Doskonalił tam swoje umiejętności w iluzji i rzucaniu karty, ostatecznie prezentując swoje charakterystyczne połączenie humoru i iluzji pod nazwą „Sammy Showtime” publiczności na całym świecie. Tworząc swoje autorskie pokazy, Sam nieustannie przesuwa granice tradycyjnej iluzji.

Aktorka Vanina Garaventa z lalką ubraną w niebieską sukienkę
Vanina Garaventa fot. promocyjne

Vanina Garaventa „Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) | Argentyna | Teatr lalek

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08), Warszawa (27.08)

Vanina Garaventa jest aktorką, lalkarką, scenarzystką i nauczycielką teatralną z Argentyny. Ukończyła Escuela Metropolitana de Arte Dramático i szkołę Espacio Crearte (obie w Bueanos Aires). Regularnie występuje na ulicach, w teatrach i szkołach w różnych spektaklach, a od czerwca 2021 roku podróżuje po Ameryce Łacińskiej z dwoma przedstawieniami: „Busqueda” oraz „Mareas Profundas”.

Vanina jest również aktywistką w poszukiwaniu zaginionych osób.

„Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) to spektakl lalkowy napisany i prezentowany przez Vaninę w reżyserii Caroliny Erlich. Główna bohaterka Camila jest dziewczyną, a także lwem morskim, ale zła istota oszukała ją i ukradła jej skórę lwa morskiego. Teraz nadszedł czas, aby ją odzyskać.

Vanina wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Gościnne pokazy

Grupa osób trzyma się za podniesione ręce i spogląda w górę
Pantoforest fot. Rafał Skwarek (foto promocyjne grupy)

Pantoforest | „L.A.S.” | Polska | teatr pantomimy

Zapraszamy do lasu. Dzieją się w nim niesamowite rzeczy. Jego mieszkańcy, drzewa, komunikują się, przyjaźnią, zakładają spółdzielnie i codziennie zmagają z życiem. Okazuje się, że ich świat jest nam bliższy, niż myśleliśmy. Nie stoją w miejscu.

Przedstawienie powstało z inspiracji książką Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”, który opisał ich zwyczaje, dobrze nam znane z naszego życia.

Przedstawienie „L.A.S.” jest efektem dwumiesięcznej pracy uczestników warsztatów we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

Animacje

Dwie kobiety mają na twarzach świecące wzory. Uśmiechnięta Kamila Szóstak trzyma w ręce pędzel.
Kamila Szóstak, fot. Tobiasz Papuczys

Kamila Szóstak Body ART | malowanie ciała

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Wrocław (25-26.08)

Kamila przemienia ludzi w dzieła sztuki. To osoba malowana wybiera, co chciałaby zobaczyć na swoim ciele — od kolorowego makijażu w stylu festiwalowym, kwiatów na dłoniach, zwierząt na twarzach po wszelkie inne pomysły.

Kamila używa profesjonalnych farb, więc wzory utrzymują się przez wiele godzin, więc nie czekaj z ustawieniem się w kolejce. Wieczorem możesz wybrać farby UV dla dodatkowego efektu.

Malowanie ciała to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie zapomnij oznaczyć nas, gdy udostępnisz zdjęcie w mediach społecznościowych.

Mężczyzna ubrany w kolorową marynarkę z cekinami pozuje z balonem
Balonowe Abecadło, fot. Tobiasz Papuczys

Balonowe Abecadło | modelowanie balonów

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08)

Łukasz udowadnia, że z balonów można stworzyć każdy przedmiot.

Pewnie widzieliście już kwiaty z balonów, a co powiecie na ośmiornicę, jednorożca lub postać z ulubionej kreskówki? Łukasz opanował swoje umiejętności modelowania balonów i jest gotowy na każde wyzwanie. Nieprzypadkowo jego nazwa to Balonowe Abecadło.

P.S. Jeśli myślisz, że balony są dla dzieci, zapewniamy, że w kolejce widzimy tyle samo dorosłych.

Wróżba wrocławska | żywa statua

Miasta: Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08)