Artyści Busker Tour 2023


Busker Tour to objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku z udziałem buskerów z całego świata.

Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny, programując festiwal, stawia na zaprezentowanie bogactwa sztuki ulicznej, która daje miejsce na improwizację i eksperymenty. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin.

Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory.

W głównym programie festiwalu we Wrocławiu, w Zielonej Górze i w Krotoszynie znajdą się tylko pokazy, które nie były jeszcze prezentowane w tych miastach.

Do Żar i Józefowa zaprosiliśmy artystów, których już znamy i lubimy, ale wystąpią w tych miastach po raz pierwszy.

Co kilka dni na tej stronie oraz naszym Facebooku przedstawiamy kolejnych buskerów.

Daty Busker Tour 2023:

16, 18.06.2023 Józefów

12.06.2023 Żary

19-20.08.2023 Krotoszyn

22-23.08.2023 Zielona Góra

25-26.08.2023 Wrocław

Buskerzy

Mężczyzna strzela z łuku do balona przyczepionego do czerwonego kapelusza, który ma na głowie Gaia Ma
Gaia Ma fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Gaia Ma „Uderz w moje serce” | Klaunada, manipulacja kapeluszami | Włochy

Miasta: Józefów 18.06.2023, Żary 11.08.2023

„Uderz w moje serce” to komediowy, poetycki, a może nawet odrobinę romantyczny pokaz cyrkowy. Łuk, strzała i Gaia Ma łapiąca równowagę, latające kapelusze, tańcząca na scenie. Jej serce będzie celem nieznanego strzelca. Czy trafi?

Gaia Matulli vel Gaia Ma to multidyscyplinarna artystka z Włoch. Jej pierwszą pasją było malarstwo, ale w 2009 roku odkryła klaunadę i postanowiła rozwijać się jako performerka.
Przez lata uczestniczyła w różnych warsztatach i ukończyła Atelier Teatru Fizycznego Philipa Radice’a w Turynie. Brała udział w kursach z zakresu teatru, akrobatyki, dykcji, nauki tekstu, głosu, walki scenicznej, tańca współczesnego, stepowania, manipulacji przedmiotami i tańca współczesnego.

Wywiad: Gaia Ma: rozśmieszanie ludzi to poważne zadanie

Zespół Justin 3 podczas koncertu ulicznego. Na pierwszym planie wokalista z gitarą
Justin 3 fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Justin 3 „Lullabies from Space” | Litwa | muzyka

Miasto: Józefów 18.06.2023

Justin 3 to zespół muzyczny z Litwy, który łączy akustyczny pop i muzykę rockową z dźwiękami elektronicznymi. Jego założycielem jest Justinas Stanislovaitis — gitarzysta, wokalista, autor tekstów i aktor.

Grupa ma na koncie albumy studyjne „Illusion”, „Lullabies from Space” oraz liczne single.

Poprzez swoje autorskie piosenki chcą przekazać podnoszące na duchu wiadomości i zapewnić pocieszenie w trudnych chwilach.

W Józefowie wystąpią w składzie: Justinas Stanislovaitis (wokal, gitara), Augustinas Skeberdis (saksofon), Salvijus Žeimys (perkusja).

Krzysztof żongluje siekierami, balansując na drabinie. W tle krotoszyński Ratusz
Krzysztof Kostera fot. Joanna Dryjańska-Pluta

Krzysztof Kostera „Niebezpieczne rzeczy” | Polska | wolna drabina, żonglerka

Miasto: Józefów 16.06.2023

„Niebezpieczne rzeczy” to pokaz uliczny w wykonaniu Krzysztofa Kostery – podwójnego absolwenta Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku.

Zgodnie z tytułem, wypełniony jest numerami cyrkowymi wymagającymi wysokich umiejętności technicznych. Krzysztof żongluje pięcioma maczugami, siekierami, wykonuje swoje popisowe ewolucje na drabinie ekwilibrystycznej i jeździ na monocyklu. Całość w humorystycznym wydaniu i z czynnym udziałem publiczności.

Artysta uliczny Richard Filby balansuje na równoważni i żongluje. W tle wrocławski Ratusz.
Richard Filby fot. Tobiasz Papuczys

Richard Filby „The Richard Filby Spectacule” | Australia | Rola bola, żonglerka

Miasta: Józefów 18.06.2023, Żary 11.08.2023

„Richard Filby Spectacule” to pokaz cyrkowy i komediowy, łączący żonglerkę, ekwilibrystykę i interakcję z publicznością. Chociaż Richard jest człowiekiem wielu talentów, który ciągle dodaje do swojego repertuaru nowe cyrkowe rutyny, on sam wierzy, że główną atrakcją jego pokazu jest jego urok osobisty połączony z australijskim dowcipem. Żonglowanie podczas balansowania jest dla niego tak naturalne, jak mówienie, więc zazwyczaj łączy to wszystko na szczycie równoważni. Richard docenia każdą okazję do ubrania garnituru i kapelusza i dostarczenia rozrywki nowej publiczności. Sprawdzony na ulicach, w pubach i teatrach, w słońcu w Melbourne i w deszczu w Londynie, pokaz „Richard Filby Spectacule” może być prezentowany wszędzie i o każdej porze roku.

Pochodzący z Australii, a obecnie mieszkający w Londynie Richard Filby jest artystą cyrkowym i komikiem. W swoich pokazach łączy zaawansowaną żonglerkę nożami, piłkami oraz ogniem i balansowanie na rola bola. Regularnie występuje w Convent Garden w Londynie.

Wywiad Richard Filby: woli rozwijać umiejętności niż robić bezbłędne pokazy

Krotoszyn, Wrocław, Zielona Góra

Uśmiechnięty klaun Cesco w pełnym makijażu
Cesco fot. promocyjne artysty

Cescoartist „Ridi che ti fa bene” | Włochy | Klaunada

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08).

Francesco Laganara urodził się w Bari we Włoszech i ma pochodzenie tajskie i włoskie.

Po raz pierwszy zetknął się z iluzją, gdy miał 10 lat i tak bardzo poświęcił się opanowaniu swoich umiejętności, że pracował na pierwszych zleceniach, gdy miał zaledwie 15 lat.

W szkole średniej dołączył do szkolnego teatru i zainteresował się sztukami performatywnymi. Na ulicy występuje od 18 roku życia, łącząc magię, pantomimę i klaunadę. Uwielbia występować we Włoszech, gdzie „publiczność jest szalona”. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie, jak mówi: „ludzie są bardziej nieśmiali, ale jeśli kochasz to, co robisz, wszystko idzie dobrze”. Ludzie często zapominają się uśmiechać, ale pokaz „Ridi che ti fa bene” przypomina o tym, jak ważne jest, by czasem odpuścić.

Cesco publikuje filmy ze swoimi gagami na platformie TikTok, gdzie zyskał ponad 1 milion obserwujących.

Cesco wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

The Gipsy Marionettist z marionetką przedstawiającą kościotrupa
The Gipsy Marionettist fot. promocyjne

The Gipsy Marionettist „Cygański Marionetkarz” | Rom pochodzący z Bośni, obecnie mieszka we Włoszech | Teatr lalek

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08).

Rasid Nikolic urodził się w 1989 roku w byłej Jugosławii, tuż po upadku muru berlińskiego i przed wybuchem konfliktu bałkańskiego. Aby uciec przed wojną, jego rodzina przeniosła się do Włoch. Są Romami, lepiej znanymi jako Cyganie.

Dzieciństwo i pochodzenie Rasida wpłynęły na jego twórczość. Wybrał „The Gipsy Marionettist” (Cygański Marionetkarz) jako swój pseudonim sceniczny, a swój spektakl wykorzystuje jako okazję do wyjaśnienia kultury romskiej i bałkańskiej. Wierzy, że marionetki mają pierwotną i mistyczną moc jako forma egzorcyzmu, zdolna dotknąć najgłębszego strachu i ludzkiej duszy.

Każda marionetka jest inspirowana przez członków jego rodziny. Łapczywy i ognisty Szkielet, kruczoczarny i słodki Tygrys, tajemnicza Tancerka Brzucha z orientalną nutą i wiele innych. Dowiedz się więcej o ich brawurowej podróży z Jugosławii do Włoch i jak wpłynęła ona na ich relacje rodzinne, struna po strunie.

Performer Monk trzyma w ręce kilka kryształowych kul do manipulacji.
Performer Monk

Performer MONK „Nauczanie Karmy” | Żonglerka, drabina ekwilibrystyczna | Japonia

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08).

„Nauczanie Karmy” to dynamiczny pokaz z elementami żonglerki, komedii i iluzji.

Pochodzący z Japonii MONK w humorystyczny sposób tłumaczy prawo Karmy, pokazując jednocześnie swoje umiejętności cyrkowe. MONK dąży do odnalezienia prawdy poprzez osiągnięcie swojego ostatecznego celu — nirwany.

Mężczyzna i kobieta wykonują akrobacje partnerskie. Mężczyzna stoi w jeziorze, a kobieta stoi do góry nogami na jego rękach
Cia Patagonia fot. promocyjne grupy

Cia Patagonia „Cała podróż” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08).

Duo Patagonia to argentyński duet, który powstał w 2020 roku i łączy kilka dyscyplin, w tym cyrk współczesny, taniec i muzykę.

„Cała podróż” to spektakl o parze podróżników, która zgubiła się i musi dotrzeć do celu przed zmierzchem. Do pokonania mają jeziora, góry i bezkresne pustynie. Muszą dzielić tę samą przestrzeń i współpracować, aby znaleźć właściwą trasę. Ich podróż wypełniona tańcem i akrobatyką przyniesie wiele przygód, kłótni i śmiechu. Czy uda im się wspólnie dotrzeć do celu?

Duo Patagonia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Muzyk siedzi nad rzeką i gra na pile muzycznej
Proyecto LupA

Proyecto LupA „Tierra y Las Vias” | Argentyna | Muzyka

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08).

Proyecto LupA urodził się w Buenos Aires w Argentynie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Konserwatorium Alberto Ginastera w Buenos Aires, specjalizując się w grze na fortepianie. Studiował również grę na gitarze. Później wkroczył do świata cyrku, skupiając się na żonglerce kontaktowej i klaunadzie. Ukończył również dwuletnie szkolenie aktorskie w Barcelonie.

Jego pierwszy album „Tierra y las Vías” został zainspirowany ruchem „croto” w Argentynie na początku XX wieku. Poprzez muzykę stara się przywołać krajobrazy, postacie i historie z tamtego okresu.

Proyecto LupA komponuje na żywo na podstawie stałej struktury przy użyciu loopera, który w połączeniu z instrumentami takimi jak gitara, syntezator, charango, akordeon, piła muzyczna itp. pozwala na chwile improwizacji i eksperymentów oraz tworzenie różnych warstw dźwiękowych.

Jego muzyczne show ma być podróżą przez różne style, brzmienia, klimaty i emocje. Łączy instrumenty elektroniczne i klasyczne, różne style muzyczne, takie jak rock, flamenco, folklor argentyński, muzyka andyjska, muzyka elektroniczna i innych.

Proyecto LupA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Porter iluzjonisty Sama występującego pod pseudonimem Sammy Showtime
Sammy Showtime fot. promocyje artysty

Sammy Showtime „Sammy Showtime” | Australia | Iluzja

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08).

Sam King rozpoczął swoją przygodę z występami ulicznymi na surowym terenie Adelaide w Południowej Australii. Doskonalił tam swoje umiejętności w iluzji i rzucaniu karty, ostatecznie prezentując swoje charakterystyczne połączenie humoru i iluzji pod nazwą „Sammy Showtime” publiczności na całym świecie. Tworząc swoje autorskie pokazy, Sam nieustannie przesuwa granice tradycyjnej iluzji.

Aktorka Vanina Garaventa z lalką ubraną w niebieską sukienkę
Vanina Garaventa fot. promocyjne

Vanina Garaventa „Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) | Argentyna | Teatr lalek

Miasta: Krotoszyn (19-20.08), Zielona Góra (22-23.08), Wrocław (25-26.08)

Vanina Garaventa jest aktorką, lalkarką, scenarzystką i nauczycielką teatralną z Argentyny. Ukończyła Escuela Metropolitana de Arte Dramático i szkołę Espacio Crearte (obie w Bueanos Aires). Regularnie występuje na ulicach, w teatrach i szkołach w różnych spektaklach, a od czerwca 2021 roku podróżuje po Ameryce Łacińskiej z dwoma przedstawieniami: „Busqueda” oraz „Mareas Profundas”.

Vanina jest również aktywistką w poszukiwaniu zaginionych osób.

„Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) to spektakl lalkowy napisany i prezentowany przez Vaninę w reżyserii Caroliny Erlich. Główna bohaterka Camila jest dziewczyną, a także lwem morskim, ale zła istota oszukała ją i ukradła jej skórę lwa morskiego. Teraz nadszedł czas, aby ją odzyskać.

Vanina wystąpi w Polsce po raz pierwszy.